Ціни на бензин в Україні скоро можуть зрости. Мережі АЗС планують підвищити вартість пального з 1 липня у зв’язку із поверненням 20-відсоткової ставки ПДВ. Очікується, що бензин здорожчає приблизно на 11 гривень за літр.

Чи отримає держава гроші від здорожчання пального, в етері «Громадського радіо» спрогнозував директор консалтингової компанії «А-95» Сергій Куюн.

«По бензинах саме так — десь 11 гривень. Там буде найвище зростання податків. Не тільки зростання з семи поточних до 20 відсотків, а там ще йдеться про зростання удвічі акцизного збору, акцизного податку — від 100 євро за тисячу літрів, до 213 євро, які діяли до березня 2022 року», — сказав експерт.

По дизпальному очікується розрахункове здорожчання приблизно 7,5 грн за літр, Куюн пояснив, що у випадку з дизелем, окрім зростання ПДВ, на 40% зростає акцизний збір.

«Акцизний збір на автогаз поки що зростати не буде, на нього буде розповсюджуватися та ж норма по ПДВ. Він незначним чином відреагує, думаю, у межах трьох гривень за літр», — уточнив співрозмовник Громадського радіо.

Чому зростуть ціни на пальне?

Державі потрібні гроші, зауважив Сергій Куюн, відповідаючи на питання про причини зростання цін на пальне.

«Фінансування армії йде виключно через державний бюджет України. Західна допомога не надходить на це. Вона надходить на все, що завгодно, тільки не на оборону. Отже, від того, яким буде бюджет, залежить наша обороноздатність. Ні для кого не секрет, що державі грошей не вистачає. Відповідно, логіка така: торік держава пішла назустріч споживачам, скасувавши акцизний збір у критичний момент — у березні 2022 року, знизила ПДВ і тим самим запобігла здорожчанню пального (на той момент десь на 10 гривень за літр). Це тоді мало хто оцінив, бо таки не відчув зростання. Але держава дійсно втратила», — пояснив експерт.

У вересні 2022 року частково акцизний збір повернули. Тепер держава каже: «Ми вам допомогли, але тепер нам потрібні гроші». З цим важко сперечатися, зазначає Куюн. Водночас він звертає увагу на іншу проблему — надходженні коштів до держбюджету.

«Вбачаю тут іншу проблему, а саме у тому, що держава може не отримати цих грошей, натомість отримати зростання цін. Ці гроші підуть в кишені ділків, які будуть просто мити ці податки, будуть їх, як то кажуть, «оптимізовувати», ухилятися від них, адже чим вищий податок, тим більше сенсу його не платити. Ми бачимо дуже великі ризики, адже ми все це вже проходили до великої війни, коли держава не могла побороти схеми з ПДВ. Це дійсно важко зробити. З іншого боку, маленький податок, у сім відсотків, дуже добре себе показав, оскільки немає сенсу ухилятися від низького податку. Ми кажемо, якщо ви хочете зібрати гроші у бюджет, то вам треба лишати цей низький ПДВ, який всі залюбки платять, і збільшувати акцизний збір, трохи його трансформувавши — рівномірно розподілити податкове навантаження на різні види пального», — сказав Куюн.

У такому разі, вважає він, можна буде не лише наповнити державний бюджет грошима, а й взагалі запобігти зростанню цін на АЗС.