Київський мотозавод відомий своєю дво- та триколісною технікою, проте не всі знають, що там намагалися випускати й автомобілі. У 50-х та 60-х роках там створили одразу кілька легких вантажівок.

Вантажні авто Київського мотозаводу почали проектувати наприкінці 50-х, повідомляє «Фокус». Перший прототип КМЗ-1 з’явився 1959 року. Він отримав хребтову раму, двомісну склопластикову кабіну та кузов, розрахований на 500 кг вантажу.

Опозитний двоциліндровий двигун на 26 к. с. запозичили у мотоцикла К-750 та встановили за кабіною. Ця ж модель стала донором коробки передач, але їй додали задній хід. Максимальна швидкість становила 60 км/год.

У 1960 році з’явився досконаліший КМЗ-3 з переднім розташуванням двигуна. Частину агрегатів для нього запозичили у «горбатого» ЗАЗ-965. Мотор залишився тим самим, але максимальна швидкість сягала 80 км/год.

Всього випустили три КМЗ-3, а через рік на його основі створили фургон КМЗ-4. Крім того, в 1962 році з’явилася армійська версія КМЗ-5 з відкритою кабіною без дверей і з брезентовим дахом, що складається.

До серії автомобілі КМЗ так і не пішли. Жоден із прототипів не зберігся до наших днів.