Facebook-сторінка Українські автомобілі опублікувала фотоколаж першого «живого» примірника ЗАЗ-965. Саме з цієї машини почалася не тільки історія «горбатого Запорожця», а й усього заводу ЗАЗ саме як виробника автомобілів.

ЗАЗ-965 випускався з 1960 по 1969 роки, однак появи цієї моделі передували роки роботи. Автомобіль на фото – це саме перший ходовий прототип «горбатого», який виїхав з воріт заводу Комунар (так називався ЗАЗ до свого перейменування в 1961 році) 18 червня 1959 року.

Як видно на знімках, дослідний екземпляр дещо відрізнявся від серійної версії. А саме, у нього інші крила і фари, на боковинах були виштамповки (двері, крила), плюс в очі кидається інша форма повітрозабірників. Крім того, на капоті красувався напис «ЗАЗ-Комунар», а на нижній передній виштамповці – великий шильдик «Запорожець». Нарешті, остання і, мабуть, найпомітніша деталь зсувні скла бокових вікон.

Мало хто знає, але легендарний ЗАЗ-965 спочатку був не Запорожцем, а Москвичем. Початок цьому автомобілю було покладено в 1950-х, коли завод ЗАЗ ще належало перепрофілювати з комбайнового в автомобільний, плюс на нашому підприємстві відсутнє конструкторське бюро. Саме тому спочатку машину розробляв Московський завод малолітражних автомобілів (МЗМА) спільно з автомобільним інститутом НАМІ, а вже в 1960-му в Запоріжжі з Москви були передані всі прототипи і документація. Найвідомішим досліним зразком дозазовскої епохи є Москвич-444 (див. На фото вище), який створювався з оглядкою на технічні рішення FIAT і Volkswagen. На перших порах на Москвичі-444 стояв 2-циліндровий опозитний двигун об’ємом 0,65 л і потужністю 17,5 к.с., пізніше ж з’явився 0,76-літровий V4, який видає 23 к.с., яким згодом оснащувався і серійний ЗАЗ-965.