В інтернет потрапили рідкісні архівні фото Yalta 1000. Мало хто знає, що український “Запорожець” постачався до європейських країн. Для цього ще у “горбатого” ЗАЗ-965 з’явилася спеціальна експортна модифікація Yalta, розповів портал AmperCar.

У 1966 році представили новий “Запорожець” ЗАЗ-966 і його також планували експортувати. Він був сучаснішим за попередника і в Запоріжжі покладали надії на нову модель.

Проте спочатку ЗАЗ-966 “Ялта” був надто малопотужним. Новий 1,2-літровий двигун Мелітопольського заводу не був готовий і спочатку модель оснащували старим 30-сильним мотором від попередника ЗАЗ-965.

Для Європи цього було мало, тому й народилася ідея встановити 1,0-літровий чотирициліндровий двигун С1С на 40 к. с. від Renault 8 і 10. Це вимагало серйозних змін у конструкцію ЗАЗ-966, адже новий двигун був рядним, а не V-подібним. До того ж, він мав рідинне охолодження, а не повітряне.

Проте проєкт вдалося втілити в життя і “Запорожець Ялта” з двигуном Renault в 1968 році презентували на виставці в Бельгії під назвою Yalta 1000.

У Renault були готові постачати двигуни, а встановлювати їх на ЗАЗ-966 “Ялта” планували силами дилера бельгійського радянських авто Scaldia-Volga. За даними ampercar.com, компанія мала подібний досвід, адже до цього вона створила дизельну “Волгу” ГАЗ-21.

Однак на той час вже був готовий 1,2-літровий 40-сильний двигун і від ідеї відмовилися — на експорт “Запорожець Ялта” постачали з цим агрегатом. Єдиний ЗАЗ із двигуном Renault привезли для вивчення до Мелітополя, після чого його сліди губляться.