- 22 мая 2024
Протягом свого більш ніж 70-літнього існування провідний український виробник легкових авто ЗАЗ розробив чимало експериментальних та малосерійних моделей. «Автотема» пропонує ознайомитися із добіркою найцікавіших та маловідомих “Запорожців”.
ЗАЗ-2301 «Снага»
У 1995 році було представлено прототип компактної вантажівки “Снага”, яка могла перевозити до однієї тонни вантажу. Цей транспортний засіб був оснащений двигуном об’ємом 1.7 літра і зовні нагадував популярну модель “Газель”. Проєкт “Снага” передбачав створення цілої лінійки комерційних авто, але до масового виробництва справа так і не дійшла. Розробка ЗАЗ-2301 “Снага” велася у співпраці з Трнавським заводом у Словаччині.
Були плани на базі “Снаги” розробити мікроавтобус ЗАЗ-2201, для якого запорізькі інженери навіть створили макет в натуральну величину. Вантажний варіант на базі ЗАЗ-2201 мав отримати індекс ЗАЗ-2701. Один з прототипів цієї серії досі зберігається і є експонатом у музеї транспорту у столиці Словаччини Братиславі.
Пікап ЗАЗ-968МП
В період з 1990 по 1992 рік на заводі ЗАЗ стартувало виробництво унікальної версії традиційного седана, яка отримала назву пікап ЗАЗ-968МП. Створення компактного комерційного авто – це спроба заводу запропонувати ринку на початку 90-х років невелику розвізну машину.
За словами колишніх співробітників, ЗАЗ-968МП виготовлявся за допомогою стапельно-обхідної методики: з кузова моделі ЗАЗ-968М видалялася задня частка, а за передніми сидіннями монтувалася нова задня панель з віконцем. Для збереження необхідної міцності кузова, конструкцію вантажного простору укріплювали за допомогою зварювання круглої П-подібної труби на верхній частині, а також додавали кутовий профіль по периметру основи, що слугував основою для монтажу вантажної підлоги. Загальна кількість випущених пікапів ЗАЗ-968МП, за певними відомостями, склала приблизно 2500 одиниць.
ЗАЗ-965С
ЗАЗ-965, відомий своєю “горбатою” формою та правостороннім кермом, мав версію з індексом С, яка була адаптована спеціально для потреб поштових служб України, а не для експорту до країн з правостороннім рухом. Літера “С” швидше всього означала “Связь”, підкреслюючи її спеціалізацію. Особливістю цієї моделі було те, що водійське місце було переміщено на правий бік, щоб поштар міг легко та швидко доставляти листи та газети, не обходячи автомобіль для доступу до поштових скриньок. Для оптимізації під вантажні перевезення, замість заднього пасажирського сидіння встановили металевий контейнер, а бічні задні вікна замінили на металеві панелі, забезпечуючи безпеку вантажу.
ЗАЗ-970
У 1962 році на заводі ЗАЗ було розроблено нову серію компактних автомобілів, до якої увійшли металевий фургон, варіант для перевезення пасажирів та вантажний пікап. Дизайн цих транспортних засобів був створений внутрішнім конструкторським бюро заводу, адже на той час поняття “дизайн-центру” ще не було введено в обіг.
Ці автомобілі оснащувались удосконаленим двигуном потужністю 27 кінських сил від моделі ЗАЗ-965А, який був розміщений у задній частині, а також мали стандартну трансмісію. Вони також перейняли від моделі ЗАЗ-966 незалежну підвіску всіх коліс: передню торсіонну на поздовжніх важелях та задню пружинну. Ці легкові авто могли перевозити вантаж вагою до 350 кг разом з водієм та одним пасажиром. Унікальність задньомоторного компонування сімейства 970-х моделей полягала в особливому розташуванні вантажних дверей фургона, які були встановлені з обох боків кузова. Проте попри інноваційність, цю модель так і не було запущено у масове виробництво через обмежені виробничі можливості.