Останнім часом електрокари набули широкої популярності в Україні, проте мало хто знає, що вони виготовлялися в нашій країні починаючи з 1935 року. Українські інженери розробляли електричні автомобілі, які були передовими на той час, але лише невелика кількість з них була випущена у масове виробництво. Портал «Автотема» виокремив декілька найбільш цікавих та маловідомих електрокарів, що були створені на теренах України.

Електромобіль ЛАЗ

У 1947 році було розроблено проєкт електричного автомобіля ЛАЗ-750. Цей фургон мав електродвигун з потужністю 4 к. с., що дозволяло йому досягати швидкості 30 км/год та транспортувати вантаж до 500 кг. Автономність складала 50-60 км. ЛАЗ-750 став першим і єдиним серійним електромобілем в Україні. Було виготовлено 20 фургонів, які слугували для доставлення пошти. Згодом було представлено модифікацію з потужністю 8 к. с. та збільшеним запасом ходу до 160 км, але подальше виробництво було зупинено.

Електричний «Запорожець»

український електромобіль, електромобілі в Україні, електромобіль ЗАЗ, електромобіль ЛАЗ

Модель отримала, замість звичного 1,2-літрового двигуна, електромотор з потужністю 5,4 к. с., оснащений свинцевими батареями. Він міг досягати швидкості 60 км/год і пропонував дальність пробігу до 100 км без необхідності зарядки.

“Таврія-Електро” для європейського ринку

Розвиток електричних автомобілів продовжили у Запоріжжі, і вже на початку 90-х років “Таврія” отримала свою електричну версію. Перша модель ЗАЗ-1109 була обладнана 16-сильним електродвигуном, який дозволяв розганятися до 80 км/год і мав запас ходу 80 км. Пізніше були розроблені моделі з двигунами потужністю 25-35 к. с. і покращеними акумуляторами, що забезпечували швидкість до 90-100 км/год і дальність пробігу 130-140 км. “Таврія” була призначена для продажу в Європі й один з таких екземплярів було знайдено саме там.

Електромобіль з “серцем” МіГ-29

“Київ-1103” — це український електромобіль, що був створений на початку 90-х у співпраці з НВЦ “Інформатика” та Інститутом електрозварювання імені Є. О. Патона. В якості двигуна використовували електростартер від легендарного винищувача МіГ-29 з потужністю 25 к. с. В Ізраїлі було розроблено спеціальну батарею, яка дозволяла автомобілю проїжджати до 200 км без підзарядки.

“Київ-1103”, подібно до “Таврії-Електро”, планувався до продажу в Європі й навіть було досягнуто домовленості про кредит на виробництво з Deutsche Bank. Однак через відсутність гарантій від уряду проєкт був згорнутий.

Електричний Lanos

Розробка електрокарів продовжилась у Запоріжжі й у XXI столітті. Так у 2010 році на Столичному автошоу було представлено електричний ЗАЗ “Ланос”. Цей пікап був оснащений двигуном потужністю 20,5 к. с. (15 кВт) і свинцевими акумуляторами, що забезпечували дальність пробігу в 120 км. Проте виробництво не було запущено через високу собівартість, яка перевищувала вартість бензинового аналога на 60%.

Український суперкар

У 2017 році в Києві було представлено електричне купе Himera Q з обтічним дизайном. Розробники планували оснастити український електромобіль чотирма двигунами загальною потужністю 1000 к. с. За їхніми словами, суперкар міг би розганятися до 100 км/год за 3 секунди та досягати максимальної швидкості 350 км/год, при цьому запас ходу становив би приблизно 500 км.

Електрична вантажівка

CoolOn — це комерційний електромобіль, який розроблявся в Кривому Розі останні роки. Він має модульну конструкцію, що дозволяє адаптувати різні типи кузовів і силових установок. Планується, що електрокар буде оснащений двигунами потужністю 54 і 81 к. с. з дальністю пробігу 200-300 км. Вантажопідйомність автомобіля становить 1,5 тонни.

Саме під час випробувань CoolOn, які почалися у 2021 році, війна змусила змінити плани, і тепер криворізьке підприємство займається виробництвом баггі та дронів-камікадзе для ЗСУ.

Новий ЛуАЗ

У 2022 році в Україні було започатковано проєкт з відродження бренду ЛуАЗ. Новий електричний пікап буде зібрано з використанням китайських компонентів і пропонуватиме як дво-, так і чотиридверні версії з вантажопідйомністю в одну тонну. Електродвигун потужністю 6,8 к. с. забезпечить швидкість до 50 км/год, а запас ходу варіюватиметься від 70-80 до 320 км.