Україна в рамках гуманітарної допомоги отримає від Японії 100 автомобілів, у тому числі армійські позашляховики Mitsubishi Type 73 Kogata та Toyota Kohkidosha, а також гусеничні самоскиди Morooka. У Країні вранішнього сонця цього тижня відбулася церемонія передачі українській стороні цієї техніки, пише today.ua.

Про передачу для ЗСУ військової техніки домовився президент України Володимир Зеленський під час візиту до Японії.

На озброєнні Збройних сил України незабаром з’являться позашляховики Mitsubishi Type 73 другого покоління (Kogata), які випускають із середини 1990-х років. Довжина Kogata складає 4140 мм, ширина – 1765 мм, висота – 1970, а колісна база – 2420 мм. Вага – майже 2000 кг. Вантажопідйомність – 440 кг. Максимальна швидкість сягає 135 км/год.

Такий армійський позашляховик оснащується 4-циліндровим 2,8-літровим дизельним двигуном 4M40, який працює разом із 4-ступінчастою автоматичною коробкою передач.

Mitsubishi Type 73 Kogata має кілька модифікацій, залежно від завдань. Наприклад, є версії з великокаліберним кулеметом, ПТРК або з безвідкатною гарматою. Що ж до захисту, то він може бути різним. Так, розвідувальна версія бронювання не має взагалі. Але є варіант з посиленим бронюванням кабіни і куленепробивним склом.

Toyota Kohkidosha випускали з 1995 року по 2001 рік. Це найбільший повнопривідний позашляховик, який колись випускала компанія Toyota. Він нагадує американський позашляховик Humvee. Довжина Toyota Kohkidosha становить 5090 мм, висота – 2075 мм, ширина – 2170 мм, а колісна база – 3395 мм. Вантажопідйомність складає 600 кг.

Цей позашляховик оснащується 4,1-літровим турбодизельним двигуном потужністю 153 к.с. і 382 Нм крутного моменту. Мотор працює разом із 4-ступінчастою автоматичною коробкою передач.

У Силах самооборони Японії позашляховик Toyota Kohkidosha використовується так само, як в американській та інших арміях використовується Humvee. Наприклад,в нього є розвідувальна версія, командно-штабна версія, машина зв’язку та евакуаційно-санітарна версія.

Що ж до Morooka, то ці самоскиди розроблені спеціально для експлуатації в найважчих умовах бездоріжжя. Вони легко пересуваються по заболоченій та гірській місцевості. Існує кілька версій самоскидів Morooka (переважно це цивільні версії). Яку версію передадуть Україні – нам невідомо.