- 11 мая 2024
У Великій Британії випробували мобільну систему спрямованої енергії проєкту Ealing для боротьби з дронами, яка є однією з альтернатив бойовому лазеру DragonFire. При цьому електромагнітний комплекс має деякі переваги перед лазерним. Про це пише «Фокус» із посиланням на Defence Express.
Повідомляється, що новий антидроновий комплекс включає як засоби виявлення БПЛА, так і сам генератор електромагнітних імпульсів. Він може знищувати безпілотники, випалюючи електронні компоненти на значній відстані за допомогою спрямованої енергії в мікрохвильовому діапазоні. Таким чином ця зброя потенційно може зупиняти цілі рої дронів.
Зразок такої системи, встановлений на шасі HX60, був помічений на полігоні в розпорядженні 7-ї групи ППО Збройних сил Британії. У британському оборонному відомстві не коментують самі випробування, тому точні характеристики комплексу невідомі, проте в його основі лежить та сама ідея, що і в системі Epirus LEONIDAS, створеній для армії США.
У виданні зазначають, що в Британії електромагнітна зброя є однією з альтернатив бойовому лазеру DragonFire, який Лондон готовий передати Силам оборони України на стадії прототипів, щоб протестувати систему в реальному бою. Автори публікації не виключають, що слідом за лазерним комплексом українці можуть отримати енергетичну зброю для випробувань.
На відміну від бойових лазерів, електромагнітна зброя не вимагає концентрації на одній меті, а просто «випалює» всі дрони в певному секторі. Ще однією перевагою систем спрямованої енергії є незалежність від погодних умов. При цьому питання ефективної дальності та можливих заходів щодо підвищення стійкості електронних компонентів до електромагнітних імпульсів залишаються відкритими.
Нагадаємо, за даними Міноборони Британії, останні комплексні випробування DragonFire, проведені на полігоні Гебридських островів у четвертому кварталі 2023 року, продемонстрували здатність системи відстежувати й знищувати динамічні повітряні цілі на великій відстані. Комплекс було протестовано за різної потужності проти типових повітряних і морських цілей на різних дальностях, висотах і швидкостях.
Зі свого боку керівник програми Project Ealing у Лабораторії оборонної науки і технологій у Портон-Дауні (DSTL) Метт Корк вважає радіочастотну енергетичну зброю ефективнішою за лазерну, бо радіохвилі не бояться жодних перешкод і проникають безпосередньо в блок електроніки.