Водій транспортного засобу, причетного до ДТП, повинен повідомити про настання страхового випадку протягом трьох днів, пише Автотема з посиланням на Ліга:Закон.

Суть справи: позивачі звернулися з позовом до відповідача (винуватця ДТП) та Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ) про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок ДТП.

Місцевий суд позовні вимоги задовольнив частково. Ухвалюючи рішення про стягнення з МТСБУ майнової шкоди суд виходив з того, що цивільно-правова відповідальність позивача (власника ТЗ) застрахована, а оскільки останній є потерпілим, то він має право на відшкодування завданої шкоди зі страхового бюро за рахунок коштів фонду захисту потерпілих.

Апеляційний суд зменшив розмір відшкодування майнової шкоди з МТСБУ (з 52 тис. грн до 3 тис. грн).

Рішення мотивоване тим, що оскільки позивачі в порушення вимог ст. 33.1 Закону «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у встановлений законом і договором триденний строк не повідомили страхову компанію про страховий випадок та не надали суду доказів здійснення ними такого повідомлення, підстави для стягнення страхового відшкодування за шкоду, заподіяну майну потерпілого, з МТСБУ, відсутні.

Колегія суддів Цивільного суду ВС погодилась із висновком апеляційного суду.

Відповідно до ст. 37 Закону, підставою для відмови у здійсненні страхового відшкодування є неподання заяви про страхове відшкодування впродовж одного року, якщо шкода заподіяна майну потерпілого, і трьох років, якщо шкода заподіяна здоров`ю або життю потерпілого, з моменту скоєння ДТП.

ВС вказав на обґрунтованість відмови у позові у частині відшкодування МТСБУ збитків, завданих ТЗ позивача, оскільки останній ані з відповідним повідомленням про ДТП, ані із заявою про страхове відшкодування у встановлений строк до МТСБУ не звертався, причини, які б унеможливлювали вчинення ним таких дій, суду не навів, а також не порушив питання про відновлення цього строку.

Своєчасне звернення водія транспортного засобу, причетного до ДТП, до МТСБУ чи страховика має на меті забезпечити останнім належні умови щодо встановлення реального механізму пригоди та сприяти об`єктивному вирішенню питання щодо можливості здійснення потерпілим особам страхового відшкодування.

Відповідну постанову по справі № 724/1009/16-ц ВС прийняв 10.04.2019. Повний текст документу доступний в системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Систему можна протестувати.