Про всі існуючі міфи пов’язані з введенням з 1 січня стандарту Євро-5 розповів у своїй колонці на Економічній правді Олег Назаренко, гендиректор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів (ВААІД).

Нові екологічні стандарти Євро-5 забороняють ввозити в Україну авто старше 5 років, які були відносно дешевими та користувалися популярністю в українців. 

— Отже, маємо факт — в Україні з 1 січня цього року діють нові екологічні стандарти Євро-5.

Тобто, виробництво і імпорт авто, які не відповідають Євро-5 в Україні заборонено.

Не буду розповідати подробиці про «підводні течії» та історії введення в нас європейських стандартів Євро-3, Євро-4 і тепер Євро-5, так як читачам з цими знаннями жити важче тільки стане, а краще розвію деякі міфи навколо Євро-5.

Міф №1: стандарту Євро 5 відповідають 7-8 річні авто з ЄС.

Неправда. Звичайно, поодинокі примірники, свого роду «пробні кулі», автозаводи могли випускати і до вересня 2009 року, але масово автозаводи перейшли на випуск легкових авто Євро-5 тільки з вересня 2009 року (з жовтня 2008 року для вантажних авто).

А так як вже з липня 2009 року у він-коді вироблених авто зазначаються цифри, що позначають рік випуску «2010» (така європейська практика), то з упевненістю можна стверджувати, що не тільки 7-8 річні авто, але і авто старше 2010 року випуску не відповідають екологічним стандартам Євро-5.

Міф №2: легкові авто Євро-1, 2, 3 можливо переобладнати на Євро-5, встановивши газову установку Євро-5.

Неправда. Ніяка газова установка Євро-5 не є підставою для зміни екологічного класу двигуна і всі пропозиції встановити ГБО Євро-5 для зміни такого класу – шахрайство.

Міф №3: легкові авто Євро-1, 2, 3 підлягають переобладнанню на Євро-5.

Неправда. Переобладнанню взагалі не підлягають авто старше 2004 року випуску (було введено Євро-4).

І якщо переобладнання під Євро-2, 3, 4 можливо здійснити шляхом налаштування електронної системи двигунів автомобілів (а також можуть встановлюватися прилади магнітної обробки палива або каталітичні нейтралізатори), то переобладнання під Євро-5 здійснюється тільки шляхом налаштування ЕСУД (Електронна система управління двигуном) і паливної апаратури автомобіля.

Міф №4: переобладнати авто під Євро-5 можливо на будь-якому СТО.

Неправда. Згідно з відповідями автозаводів-виробників переобладнати легкові авто під Євро-5 можливо в більшості випадків тільки в заводських умовах. Переобладнання вимагає великих фінансових витрат і є економічно невигідним підприємствам.

«Переобладнання колісних транспортних засобів застосовується згідно з Правилами ЄЕК ООН № 83-05В щодо коригування викидів шкідливих речовин з відпрацьованими газами при нормальній і низькій температурі навколишнього середовища, викидів в результаті випарів і викидів газів картерів, довговічності пристроїв для очищення відпрацьованих газів, а також щодо бортової діагностичної системи транспортних засобів, оснащених двигунами з примусовим запалюванням».

Міф №5: японські авто теж з 2009 року відповідають екологічному класу Євро-5.

Неправда. Умовно, відповідні Євро-5 автомобілі, можна визначити наступним чином. Як правило — автомобілі європейського виробництва з 2010 року, виробництва США — з 2009 року. Але ось автомобілі японського, корейського та китайського виробництва дотягують до стандарту Євро-5 лише з 2013-2014 року.

Міф №6: екологічний стандарт Євро-5 нічого особливо не змінює і перехід на підвищені стандарти не впливає на здоров’я людини.

Неправда. СО (окис вуглецю) – ця речовина негативно позначається на властивостях крові по перенесенню кисню; НС (вуглеводень) – впливає на слух, здатний надавати руйнівний вплив на озоновий шар; NОx (оксид азоту – подразнює дихальні шляхи, слизову оболонку очей.)

Оксиди азоту знижують прозорість атмосфери і сприяють утворенню туману-смогу, провокують кислотні дощі. Автотранспорт виділяє половину всього оксиду азоту, «виробленого» в результаті дії людини.

Тверді частинки (сажа, смоли) також сприяють появі смогу, осідають на дихальних шляхах тварин і людини. Згідно вимогам Євро-5 все це знижується на 25%, викиди сажі навіть не враховувалися раніше попередніми стандартами.

Крім всього вищесказаного, варто зазначити, що з 2015 в Україні з’явилася нова схема шахрайства.

Реалізується схема з «домальовуванням» в брифі авто екологічного класу Євро-5 на автомобілі, які реально відповідають Євро-4 і нижче, або якщо екологічний клас не вказано в документах.

Тому, якщо у ваших документах значиться екологічний клас 4 або нижче (або не вказано взагалі), знайте, що ваш документ буде відредагований в фотошопі на потрібний 5 клас і потім органом сертифікації буде виданий липовий сертифікат Євро-5.

Подальша доля даного сертифіката після перевірки правоохоронними органами — 100% анулювання реєстрації автомобіля, — пише Назаренко.

document.write(«»);