На думку Верховного Суду, тротуар є повноцінною складовою дороги.

Верховний Суд відмовив у задоволенні позову громадянина до Управління патрульної поліції про скасування рішення у справі про притягнення до адміністративної відповідальності позивача за ч. 1 ст. 122 КпАП у вигляді штрафу у розмірі 225 грн.

Йдеться про те, що позивач здійснив зупинку автомобіля в зоні дії знаку “Зупинку заборонено”, чим порушив п. 8.4 “в” ПДР. Автомобіль позивача знаходився не безпосередньо на проїзній частині, а на тротуарі.

Згідно з розділом 33 ПДР України знак 3.34 “Зупинка заборонена” забороняє зупинку і стоянку транспортних засобів, крім таксі, що здійснює посадку або висадку пасажирів (розвантаження чи завантаження вантажу). Дія знаку поширюється лише на той бік дороги, на якому він встановлений. Таким чином, зупинка/стоянка транспортного засобу в зоні дії знаку 3.34 “Зупинку заборонено” створює об’єктивну сторону правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 122 КпАП.

Верховний Суд прийшов до висновку, що тротуар, як і проїзна частина, є складовими елементами дороги загалом. Тобто дорога – це не лише проїзна частина, по якій рухається автомобільний транспорт, але й пішохідна зона, в тому числі й тротуар. Тому дія заборонного знаку поширюється на всю дорогу (той бік дороги, де встановлено знак), елементом якої є тротуар, саме зовнішній край якого обмежує дорогу по ширині.