Реєстрація автомобілів на газу, обов’язковий технічний контроль, індивідуальні номерні знаки, послуги таксі — розбираємося, які сфери авторинку України подорожчали за останній рік.

Реєстрація автомобілів з ГБО

У 2020 році ускладнилася і подорожчала реєстрація автомобілів в Сервісних центрах МВС після установки на транспортний засіб газобалонного обладнання (ГБО). Є підозра, що причина приблизно та ж, як і у випадку з техконтролем — монополізація ринку. Як запевняли чиновники, у всіх лабораторій в кінці минулого року закінчився термін дії сертифікатів на проведення експертиз. Нові видавати не поспішали. Напевно, урочисто чекали моменту, коли послуга подорожчає в 10 разів.

Раніше Акти технічної експертизи вартістю 230 гривень видавалися на типові установки прямо на СТО. Тепер автовласникам, які бажають поставити собі ГБО, доводитися проходити сертифікацію. Процес тривалий, вартість послуги — від 2100 до 3300 грн. Крім цього, установка ГБО повинна відповідати певним технічним умовам. Якщо не відповідає — авто повертається на доопрацювання. Якщо все добре, доведеться заплатити ще близько 500 гривень за перереєстрацію.

Обов’язковий технічний контроль

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, під час проходження обов’язкового технічного контролю введена нова форма протоколу — з міткою радіочастотної ідентифікації. Зроблено ніби як з благими намірами: електронний модуль повинен дистанційно передавати інформацію про дійсність ОТК. Вартість самого протоколу зросла з 3 до 69 гривень. Але головне фішка в дефіциті цих протоколів, який в МВС списують на проблеми, викликані пандемією. Він ледь не зупинив ринок. З подорожчанням протоколу зросла і вартість послуг акредитованих компаній, що займаються ОТК.

Також на подорожчання послуг у сфері ОТК істотно вплинуло і скорочення кількості компаній, які  здійснюють ОТК, оскільки доступ до цієї діяльності практично зупинений Міністерством інфраструктури України. Був період, коли з 450-ти їх залишилося близько десяти, які особисто встановлювали ціни на послуги.

Проти монополізації ринку виступили підприємці, які створили громадський союз «Суб’єкти тестування транспорту на придатність до експлуатації» (СТТ). І навіть виграли суди двох інстанцій — Окружний і Апеляційний. Кабмін подав касаційну скаргу до Верховного суду, який двічі переносив винесення постанови «через складність справи», а 29 липня її частково задовольнив, направивши справу на повторний розгляд.

Послуги таксі

Міністерство інфраструктури хоче зобов’язати проводити нові виплати підприємцям і водіям, які займаються приватними перевозками. Згідно з новим законопроектом, поданим Мінінфраструктури, кожного з таксистів хочуть зобов’язати платити 3 600 гривень в год за ліцензію. За її відсутність  передбачений штраф в 3 400 гривень. Тож, скоріше за все, тарифі знов піднімуться. Також залишається відкритим питання, хто візьме на себе обов’язки і контроль за видачею цих папірців.

Індивідуальні номерні знаки

Формально після перемоги маловідомої на ринку компанії в організованому Сервісним центром МВС тендері, вартість на індивідуальні номерні знаки (ІНЗ) залишилася незмінною. Інша справа, що їх уже кілька тижнів немає в наявності. Зате повно у перекупників, які працюють біля сервісних центрів. І, за їхніми словами, всі ІНЗ легальні. Правда, в державній установі ця послуга коштує близько 300 гривень, а у «ділків» — більше 1000. Причини відсутність «болванок» в сервісних центрах чиновники пояснюють труднощами в зв’язку з пандемією. Але в МВС України не можуть пояснити, чому індивідуальні номерні знаки легко оформлюються через приватних осіб, що активно пропонують свої посередницькі послуги біля сервісних центрів.

Приготуватися до техогляду

До 2022 року в Україні повинні повернути обов’язковий техогляд для легкових автомобілів, який був скасований в 2011 році. З огляду на кількість легкових авто в країні (6,5 мільйона) новий сегмент ринку може стати надзвичайно прибутковим. Ось тільки поки що незрозуміло, чи буде контролювати техогляд держава. Або ж, як у випадку з виготовленням номерних знаків або ОТК, його віддадуть на відкуп «своїм» компаніям. А створювати «свої маленькі монополії» окремі чиновники вже непогано навчилися.

Максим Розенко