Які документи повинен мати водій? Коли потрібно пред’являти автоцивілку, згідно із законом? Що робити, якщо незаконно виписали штраф? Який штраф за відсутність поліса? Чому краще не порушувати закон та не їздити без страховки?

Співробітники поліції не мають права зупинити автомобіль і вимагати пред’явити будь-які документи без законних підстав. Розберемося, в яких ситуаціях водій має надати автоцивілку, а в яких ні, пише Avtosota.

Які документи повинен мати водій

Автомобілісту, в принципі, слід мати такі документи:

  • водійське посвідчення;
  • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
  • страховий поліс.

Коли потрібно пред’являти автоцивілку, згідно із законом

У Законі «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (п. 21.2) йдеться, що поліція має право вимагати поліс автоцивілки при:

  • оформленні ДТП за вашою участю;
  • складанні протоколу про порушення правил дорожнього руху.
  • якщо вас зупинили та озвучили інший аргумент, дії поліції вважаються незаконними.

Що робити, якщо незаконно виписали штраф

Іноді працівники поліції користуються заздалегідь придуманою схемою для зупинки авто — під час руху вони прилаштовуються за машиною та перевіряють наявність автоцивілки в базі Моторно-транспортного (страхового) бюро за номером транспортного засобу. Якщо поліс не виявлено, зупиняють автомобіль, називаючи причину «Відсутність страховки» та виписують штраф.

Перше, що потрібно зробити, — пояснити поліцейському, що наявна в базі МТСБУ інформація не є підставою для зупинки автомобіля. Отже, вимога інспектора пред’явити страховий поліс — незаконна, як і виписаний штраф.

Якщо поліція проігнорує доводи, водій може звернутися до суду. Враховуючи відсутність факту порушення правил дорожнього руху, суд визнає, що потреба в контролі страховки була відсутня.

Який штраф за відсутність поліса

За відсутність автоцивілки передбачено штраф у розмірі 25 НМДГ (стаття 126 КУпАП). У грошовому еквіваленті це 425 грн.

Перевірити страховку поліція може у базі МТСБУ, де реєструються всі видані поліси автоцивілки — як паперові, так і електронні.

Чому краще не порушувати закон та не їздити без страховки

Попри те, що перелік причин перевірки автоцивілки невеликий, це не привід їздити без неї. По-перше, ви можете дійсно порушити правила дорожнього руху. По-друге, потрапити в аварію. У цьому випадку крім штрафу на вас чекає оплата збитку потерпілому за завдані збитки майну та здоров’ю.

А якщо вас все ж таки зупинила поліція без законної причини, і ви успішно оскаржили штраф, тільки уявіть, скільки часу піде на судові розгляди. Вся процедура вийде вам дорожче, ніж річний поліс автоцивілки.