Мало яка тема викликає на просторах інтернету так багато суперечок, як робота автомобільного двигуна на холостому ході. За багато років з цього питання було висловлено безліч припущень, версій та теорій. Деякі стверджують, що робота на холостих обертах неймовірно шкідлива для силового агрегату. При цьому у «практикуючих автомобілістів» одразу виникає питання: як робити з холостим ходом під час їзди містом, де він використовується найчастіше.

Чи шкідливий холостий хід для автомобільного двигуна? Відповідь на це питання в першому наближенні проста: так, холостий хід безумовно шкідливий. Але зовсім інше питання полягає в тому, наскільки такий режим роботи силового агрегату небезпечний для автомобіля? Точно можна сказати одне: холості оберти не зношують двигун швидше, ніж робота агрегата в нормальному режимі під час їзди. Тим більше, що від холостого ходу відмовитися ніяк не вийде. Автомобіліст так чи інакше змушений його використати, особливо при їзді у місті.

Різного роду розповіді про те, що «холостий» особливо небезпечний узимку, не позбавлені здорового зерна, проте лише тією мірою, що робота двигуна в сильний мороз – це апріорі екстремальний режим роботи. І тут знову нічого не вдієш. Хіба що не вирішиш відмовитись від улюбленої «ластівки» на користь громадського транспорту. Втім, це не завжди погана ідея, якщо йдеться про поїздки на невеликі відстані.

Зниження обертів двигуна справді може стати причиною різного роду негативних проявів залежно від покоління та моделі силової установки. Холості оберти можуть порушувати нормальну роботу системи мастила, електроживлення, спричиняти появу вібрацій, нестійкого згоряння суміші, а також бути причиною виходу двигуна за межі екологічних параметрів. Проте, ступінь негативного впливу всього перерахованого на ресурс двигуна оцінити насправді вкрай складно.

Що страждає в ДВС на холостому ходу по-справжньому, так це олія. Саме через неї в результаті і страждає двигун. Через зниження обертів двигуна мастило швидше занепадає, засмічуючи шлаками і різного роду відкладеннями. Однак, ця проблема легко «лікується» регулярною заміною мастила в автомобілі. При цьому, як показує практика, змінювати моторне масло варто дещо частіше, ніж зазначено в технічному регламенті.