20 січня 2023 року Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду. Про це пише borgexpert.com.

Вказаний порядок визначає процедуру огляду водіїв на предмет виявлення стану сп’яніння (алкогольного, наркотичного чи іншого).

Як і раніше, огляд можуть проводити поліцейські на місці зупинки транспортного засобу за наявності підстав вважати, що водій перебуває у стані сп’яніння, або лікар закладу охорони здоров’я у разі відмови водія від проходження огляду на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду.

Зміни, ухвалені КМУ 20.01.2023, полягають у:

  • закріпленні у Порядку вимоги про відеофіксацію огляду. До ухвалення змін була наявна вимога про присутність при огляді двох свідків. Наразі, присутність свідків вимагається лише в разі неможливості здійснення відеофіксації. Матеріали відеозапису обов’язково мають бути долучені до протоколу про адміністративне правопорушення;
  • зміні підходу до визначення технічних засобів, які використовуються для проведення огляду: визначення «спеціальні технічні засоби, дозволені до застосування МОЗ і Держспоживстандартом» вилучене з Порядку, натомість використовується визначення «спеціальні технічні засоби (законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність)».

Такі зміни стосуються:

  • По-перше, посилення контролю за правомірністю дій працівників Національної поліції шляхом закріплення вимоги про відеофіксацію.
  • По-друге, актуалізації поточного законодавства: Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики (Держспоживстандарт), що вказувався у попередній редакції Порядку, припинив свою діяльність ще у 2011 році, замість нього була утворена Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекція України). Крім того, наслідком зміни формулювання визначення технічних засобів може стати зміна переліку документації, необхідної для таких засобів: якщо раніше поліцейські повинні були мати сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку, то тепер, відповідно до наявного формулювання, такими документами мають бути: сертифікат перевірки типу засобу вимірювальної техніки та свідоцтво про повірку, що передбачено Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

До речі, повірку технічні засоби мають проходити раз на рік. Тобто якщо свідоцтво про повірку видане більше року назад, результати огляду не будуть мати доказового значення при судовому розгляді.

Наведені зміни набули чинності 25.01.2023. З одного боку, КМУ здійснює актуалізацію чинного законодавства, з іншого, вимога про проведення відеофіксації посилить контроль за правомірністю дій працівників Національної поліції.