Нещодавно стало відомо, що Україна отримала американські всюдихідні броньовані машини Oshkosh M-ATV, які вже знаходяться на озброєнні наших захисників. Видання Root Nation розповіло саме про ці броньовики.

Так, офіційно про поставки цих американських бронемашин не повідомлялось, але вони попали на кадри відеозйомки. Це означає, що всюдихідні броньовані машини Oshkosh M-ATV вже допомагають нашим захисникам боронити нашу рідну Україну, тому саме час познайомитись з ними.

Історія створення Oshkosh M-ATV

Oshkosh MRAP All-Terrain Vehicle (або M-ATV) — це середній бойовий тактичний броньований автомобіль. Він був спеціально розроблений для використання військами США в Афганістані. Це всюдихідна броньована машина з колісною формулою 4×4, яка зараз перебуває на озброєнні армії США.

Багаторічний досвід бойових дій в Іраку та Афганістані показав, що легка бронетехніка є надзвичайно вразливою до ворожих СВП (саморобних вибухових пристроїв). Базові машини HMMWV мали недостатній захист, що змусило розробляти програми для зміцнення системи.

Але деякі успіхи в цьому напрямку все ж не вирішили проблему кардинально, тому були прийняті програми з розробки спеціальних протимінних машин, відомих як MRAPS. При розробці таких машин головна увага приділялась забезпеченню живучості екіпажу і системи. Конструкція і матеріали настільки міцні, наскільки це можливо для військових автомобілів, при цьому машини забезпечували деякі зручності, властиві цивільним седанам. Однак варто зазначити, що попередні покоління машин MRAP, які використовувалися в Іраку, виявилися занадто важкими для ґрунтових доріг Афганістану, особливо за умов гірської місцевості. Тому в 2008 році виникло питання розробки нового транспортного засобу.

Результатом став вражаючий Oshkosh M-ATV, автомобіль, який поєднував захисні якості своїх великих чотирьох- та шестиколісних побратимів з мобільністю менших машин. Така машина стала у пригоді також в умовах міських боїв.

30 червня 2009 року Oshkosh M-ATV був обраний з п’яти варіантів MRAP і був визнаний переможцем конкурсу, в чого результаті був укладений контракт на $1,060 млрд з компанією Oshkosh Defense на поставку 2244 броньованих машин для армії США. Бронемашина від Oshkosh була обрана за відмінні характеристики живучості, а саме протимінний захист, підвищену позашляхову прохідність, доступність виробництва та легкість в обслуговуванні. Перші кілька автомобілів Oshkosh M-ATV дебютували в Афганістані десь у жовтні 2009 року. З початку 2010-х років M-ATV надходить у збройні сили США на заміну знаменитої серії броньованих автомобілів HMMWV (Humvee).

Було отримано наступне замовлення на додаткові 1700 броньованих машин Oshkosh M-ATV. Пізніше Пентагон вирішив замовити ще 352 протимінні автомобілі, що довело їх загальну кількість до 4 296. У 2012 році Об’єднані Арабські Емірати замовили 750 таких бойових машин. І ось тепер ці всюдихідні машини з’явились і у наших Збройних сил.

Надійна броня

Oshkosh M-ATV забезпечує чудовий захист екіпажу завдяки використанню системи броні від Plasan North America. Бронею саме цього виробника оснащені більш ніж 5000 сучасних транспортних засобів типу MRAP і Armored.

Броня корпусу аналогічна броні, встановленій у системі броньованих автомобілів типу SOCOM/USMC JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) армії США.

У Oshkosh M-ATV використовується V-подібний броньований корпус Plasan, який забезпечує захист пасажирів від атак саморобних вибухових пристроїв. Броня виготовлена з композитного матеріалу, який забезпечує максимальний захист екіпажу та особового складу військових підрозділів. До речі, усередині можуть розміститися до п’яти осіб, включаючи навідника на даху.

Потужний двигун

Oshkosh M-ATV оснащений двигуном Caterpillar C7. Це 7,2-літровий однорядний 6-циліндровий турбодизель, що розвиває потужність до 370 к.с. Двигун з’єднаний з 6-ступінчастою автоматичною коробкою передач Allison серії 3500SP, яка має «мануальне» перемикання, систему, в якій є деякі елементи, притаманні механічній коробці передач. Система підвіски є незалежною системою 4×4 TAK-4, в якій на міст встановлюються дві великі посилені гвинтові пружини.

Машина оснащена антиблокувальною гальмівною системою, а також антибуксувальною системою. Кабіна екіпажу облаштована системою кондиціювання та обігріву кабіни. Її вантажопідйомність складає близько 4000 фунтів (1800 кг). Згідно з технічними характеристиками, максимальна швидкість досягає 105 км/год на шосе, робочий діапазон близько 515 км.

Двигун сконструйований таким чином, щоб забезпечити безперервну роботу і витримати прямий вогонь зі стрілецької зброї калібру до 7,62 мм. Шини спроектовані так, що після отримання пошкоджень вони можуть витримати ще 48 км завдяки інтегрованій системі центрального тиску в шинах з двома каналами та чотирма налаштуваннями згідно рельєфу.

Хороше озброєння

Як і інші всюдихідні броньовані машини цього класу, Oshkosh M-ATV мають потужне озброєння і можуть при необхідності адаптуватися до зростаючих потреб місії. На турелі, що розміщена на даху, можна встановити різні системи озброєння з арсеналу армії США. Принадність конструкції Oshkosh M-ATV полягає в тому, що вогонь може вестися як безпосередньо, так і дистанційно з кабіни екіпажу для захисту навідника.

Системи озброєння, які можна встановити на Oshkosh M-ATV, включають 7,62 мм кулемет M240 загального призначення, 40 мм автоматичний гранатомет Mk 19 і протитанковий ракетний комплекс BGM-71 TOW. Це грізне озброєння означає, що машина може з однаковою ефективністю використовуватись проти піхоти, будівель, легкої бронетехніки та танків супротивника, завдаючи їм максимальної шкоди.

Тактико-технічні характеристики Oshkosh M-ATV:

  • Екіпаж: 4+1
  • Довжина корпусу: 6,24 м
  • Ширина: 2,49 м
  • Висота: 2,67 м
  • Вага: 14,742 т
  • Броня: сталева броня Plasan Composite MRAP товщиною від 13 мм до 50 мм
  • Озброєння: 7,62-мм кулемет M240, 40 мм автоматичний гранатомет Mk 19 і протитанковий ракетний комплекс BGM-71 TOW
  • Двигун: 7.2 Liter Inline-6 Caterpillar C7 Turbodiesel (370 к.с.)
  • Максимальна швидкість: 105 км/год
  • Дальність ходу: 515 км.

Oshkosh M-ATV має високу мобільність і може рухатись на великій швидкості в умовах будь-якого типу місцевості. Також він оснащений спеціальними системами, які забезпечують йому можливість пересування по воді, перетинати водні перешкоди, а також перевозити вантажі. Всі ці характеристики дозволяють Oshkosh M-ATV успішно виконувати завдання, пов’язані з розвідкою, бойовим захистом та іншими діями на полі бою.