Українці у 2023 році мають сплатити податки за свої авто. При цьому вартість авто, за яку доведеться платити, складе 2,512 млн грн (375 мінімалок) і за умови, якщо авто не старше за п’ять років.

Про це йдеться у 267 статті Податкового кодексу України. Наразі ставку транспортного податку встановлено на рівні 25 тис. грн у календарний рік за кожен автомобіль, який підпадає під оподаткування.

За транспортні засоби, придбані протягом року, транспортний податок сплачується починаючи з місяця, у якому виникло право власності на такий об’єкт — , проведена реєстрація транспортного засобу. Якщо автомобіль придбано протягом року, декларація подається протягом місяця з дня виникнення права власності на ТЗ, а податок сплачується починаючи з місяця, у якому виникло таке право.

Якщо не платити податок

Якщо ж не заплатити протягом 60 днів, сума податку буде рости. Якщо заплатити в перші 90 днів — плюс 10% до штрафу, після 90 днів — 20%. Крім того, автомобіль або інше майно можуть заарештувати (так званий податкова застава).

Користуватися машиною можна і в заставі, але продати або подарувати її не вийде. Більш того, податківці мають право стягнути автомобіль, продати його, з отриманої суми отримати платіж а здачу повернути вже колишньому власнику автомобіля. Правда, така ситуація — велика рідкість. Найчастіше боржники після податкової застави відразу ж платять за рахунками.

Якщо машини немає в списку міністерства?

Податкова служба опублікувала спеціальне роз’яснення (№ 688 / ІПК / 12-32-12-03-05), в якому чітко говориться: скільки б не коштувала машина, якщо моделі такого року випуску немає в списку, платити не потрібно.

Якщо купили машину посеред року, або ж продали її. Хто платить?

Якщо за 12 місяців у автомобіля було кілька власників, то розділять і суму податку. Припустимо, ви продали автомобіль в травні. В такому випадку вам потрібно оплатити п’ять місяців, а наступному власникові — сім. 25 тисяч розділять на 12 і примножать на п’ять. Отримана цифра — 10,4 тисячі — і є сума податку.

Якщо автомобіль вкрали?

За ті місяці, коли машина знаходиться в розшуку, платити не потрібно. Але це доведеться довести — подати заяву в поліцію, яка внесе інформацію до відповідного реєстру.

Як платити податок

Податок поповнює місцевий бюджет, тому в повідомленні мають вказувати реквізити для сплати за місцем реєстрації власника. Однак цю норму порушують і самі податківці.

В Україні з 1 листопада змінили податки під час продажу квартир. Забудовники повинні будуть сплачувати ПДВ за касовим методом (дата появи зобов’язань співпадатиме з датою отримання прибутку), а продавці — прибутковий податок із різниці між вартістю купівлі та продажу.