Серед оголошень трапляється чимало варіантів із показниками одометра 10-20 тисяч кілометрів, але у віці 10-15 років. На перший погляд вони виглядають як відверта брехня або помилка в оголошенні, але ні. Насправді є автомобілі з «обкатним» пробігом, і в той же час дуже поважний вік. Саме такі машини і називають «гаражними консервами» або «капсулами часу». Ну а часто багато автовласників просто залишають машини у дворах на зиму, побоюючись або свого невміння водити в екстримальних умовах, або просто економлячи на зимовій гумі.

Отже, якщо у вас в планах завести автомобіль, що простояв кілька місяців, або покупка моделі, яка вже знята з виробництва, або ви просто хочете купити авто з мінімальним пробігом — розповідаємо, що і як варто зробити з автомобілем, який тривалий час простояв без руху.

«Проліски» — час простою 1-2 роки

Для того, щоб оживити такі машини, знадобиться заряджений запасний акумулятор або зарядний пристрій, проводи-«прикурювачі» та інший автомобіль. Можливо, ще варто взяти каністру палива, набір основного слюсарного інструменту, ліхтарик та дзеркальце.

Насамперед, не намагайтеся завести автомобіль «з ключа»: спочатку огляньте його зовні. Чи достатньо повітря в шинах, чи немає жирних калюж під агрегатами. Перевірте підкапотний простір, почавши з рівня всіх рідин (антифриз, масло в двигуні та гідропідсилювачі, гальмівна рідина); Далі слід оглянути чи немає в моторному відсіку чогось знятого або відкрученого: наприклад, забутого гайкового ключа на якомусь із шківів мотора. Якщо все гаразд і все на своїх місцях, можна спробувати «стартанути», перед тим перевіривши, чи заряджений штатний акумулятор. Загалом, навіть після 1-2-річного простою авто має бути гаразд, проте перед початком щоденної експлуатації варто провести повну діагностику та здійснити регламентні роботи із замінами всіх технічних рідин, фільтрів та інших витратних матеріалів.

«Гаражна консерва» – час простою до 5 років

Крім того, що написано в попередньому розділі, з такими автомобілями варто виявити ще більше обережності. Перед запуском двигуна його потрібно кілька разів прокрутити гайковим ключем за шків коленвала, або, ввімкнувши найвищу передачу (якщо механічна коробка), підняти на домкраті одне з провідних коліс, яке і обертати. Так ви перевірите, чи немає деталей, що заклинили (водяна помпа, натяжні ролики тощо) і сторонніх звуків.

Варто перевірити гальма, справність кермового механізму, чи роботу стоп-сигналів та «поворотників». Швидше за все, доведеться замінити акумулятор на новий. Незалежно від того, який пробіг у машини, навіть якщо він менший за 10 тисяч, перша поїздка має бути короткою, виключно до СТО, на якій однозначно доведеться замінити всі рідини, гумові приводні ремені на двигуні та натяжні ролики, а також провести детальну діагностику стану ходової частини, звернувши увагу на елементи з гумовими компонентами (такі як сайлентблоки, подушки амортизаторів), які з часом розсихаються і стають непридатними.

Якщо авто стояло в гаражі, де, крім автомобіля, зберігалося щось їстівне — варто перевірити всі електричні компоненти, чи працюють вони; оглянути джгути проводки, у тому числі сховані під обшивкою салону, бо до них могли дістатися гризуни.

Машини, що простояли до 10 років

Як ви вже здогадалися, для цієї категорії кинутих транспортних засобів доведеться виконати все, що перераховано вище плюс ряд додаткових пунктів. Таку машину не варто намагатися заводити, а забрати її з місця відстою на платформі і завезти на СТО. Далі слід замінити масло у двигуні, фільтр, бажано з промиванням; замінити всі ремені та ролики, а також водяну помпу. Також варто обслужити підшипники генератора та втулки стартера.

Усі рідини (гальмівна, гідропідсилювач, масло КПП) та паливний фільтр підлягають заміні. Рекомендуємо також замінити всі гумові шланги та рукави, якими тече антифриз. Зовні вони можуть виглядати як нові, а ось свої властивості вони, швидше за все, втратили, навіть стоячи на місці без навантаження. Усі повітряні фільтри, оскільки вони увібрали у себе максимум вологи за минулі роки, теж треба поміняти на нові.

Ймовірно, на автомобілі з механічною коробкою передач на вас чекає «залипле» зчеплення, відремонтувати яке без знімання КПП не вдасться. З «автоматами» все ще складніше: якщо, скажімо, залипли деталі гідротрансформатора або клапани гідроблоку, без розтину АКПП не обійтися. Зрештою, оскільки в моторі, який стільки простояв, «задубелі» всі сальники, коробку все одно доведеться знімати для заміни заднього сальника. Заодно, щоб дорогою не втратити вихлопну трубу, варто встановити нові «гумки» для її підвішування.

До речі, ще раз про гальма — якщо хтось перед тривалим простоєм «передбачливо» затягнув гальмо стоянки (10 років тому), швидше за все, колеса не вдасться розблокувати: троси майже гарантовано «прикипіли». У випадку, якщо з ручником все гаразд, його роботу перевірять не варто — висока ймовірність обриву тросиків або заклинювання гальма.

Всі елементи підвіски, в яких є гумові деталі підлягають заміні, а ті, що мають шарнірні або з’єднання, що обертаються, вимагають промивання і мастила новим маслом. Інакше їх також слід замінити. Нові пильовики приводних шарнірів і кермового механізму, гумова муфта карданного валу, подушки двигуна, амортизаторів, нові гальмівні циліндри – все це також слід додати до списку покупок. Та й не забуваємо про шини – вони після тривалого простою деформуються.

Перед першою поїздкою слід проконтролювати герметичність паливопроводів, гальмівних магістралей, систему випуску газів, що відпрацювали, справність зовнішніх світлових приладів. Щоб пізніше не повертатись до ремонтів, варто змастити все, до чого тільки можна дістатися – від підшипників на двигуні до дверних петель та склопідйомників. Непоганий перелік робіт, як для 10-річної машини з пробігом у кілька тисяч кілометрів.

“Капсула часу” – 10 і більше років без руху

Традиційно до всього, що було сказано раніше, додаємо нові пункти: для «капсул часу», в основному, вони стосуватимуться косметичних робіт. Все що можна відкрутити – не проблема, а от коли справа доходить до зварювальних робіт, розшивки салону, а потім і до малярки – тоді вже точно треба бути впевненим, що покупка коштує витрачених коштів та часу.

Так, волога з повітря конденсується на металевих частинах, у закритих порожнинах кузова, і залишається там. Це призводить до появи значно більшої корозії у «стоячих» авто, ніж у тих, що експлуатуються регулярно. Якщо машина стояла в гаражі — півбіди, а якщо на відкритому просторі — перелік косметичних проблем може відчутно зрости.

Отже, малий пробіг хороший лише тоді, коли машина не простояла надто довго. В іншому випадку доведеться пройти досить довгу і недешеву дорогу, щоб «поставити на колеса» те, що проїхало лише кілька тисяч кілометрів, а далі просто стояло, чекаючи свого часу.