Російське повномасштабне вторгнення змусило багатьох громадян України шукати притулку в Європі, часто використовуючи для подорожі власні транспортні засоби. На щастя, з літа минулого року українські водійські посвідчення визнаються в Європейському Союзі (ЄС). Однак у деяких країнах ЄС, зокрема в Німеччині, існувала невизначеність і тимчасові обмеження щодо використання автомобілів з українською реєстрацією.

Спочатку більшість країн ЄС дозволили українським біженцям у Німеччині користуватися автомобілями з українськими номерними знаками протягом обмеженого періоду, як правило, шести місяців, без необхідності окремої реєстрації. Однак пізніше цей пільговий період був продовжений до одного року з моменту прибуття в країну. Незважаючи на це продовження, зберігається невизначеність, оскільки наразі немає офіційного консенсусу щодо остаточного періоду використання, що викликає занепокоєння серед мешканців України.

Людмила Жук, яка переїхала з матір’ю до Карлсруе на заході Німеччини під час кризи, підкреслює переважаючу тривогу, викликану відсутністю офіційної інформації. Як наслідок, багато українських автовласників вирішили продати свої автомобілі в ЄС або перевезти їх назад в Україну, передає Avtosota.

Причини продажу українських автомобілів в ЄС

В умовах невизначеності навколо пільгового періоду деякі українські автовласники вирішили продати свої транспортні засоби. Деякі автомобілі були придбані посередниками, які мали намір продати їх в Україні за завищеними цінами, тоді як інші були куплені українцями, які хотіли використовувати та перереєструвати транспортні засоби в межах країни. Різниця в цінах викликала критику, оскільки деякі автомобілі були переоцінені і не знайшли покупців.

Процес перереєстрації в Німеччині

Українці, які проживають у Німеччині, зобов’язані пройти процес перереєстрації своїх транспортних засобів після одного року проживання в країні. Однак на федеральному рівні не було прийнято жодних нових рішень щодо реєстрації транспортних засобів з українськими номерами, що залишає ситуацію в стані невизначеності.

Німецько-українське об’єднання “Українське майбутнє” стверджує, що автомобілі з українськими номерами повинні бути перереєстровані в Німеччині без винятків, на відміну від водійських посвідчень. Період перереєстрації, як правило, становить один рік з моменту в’їзду в Німеччину, згідно з параграфом 24. Однак відсутність чітких роз’яснень з боку влади призвела до того, що різні федеральні землі по-різному тлумачать це положення, що призводить до плутанини.

Ситуація, що склалася, спонукала деяких українських автовласників у Німеччині прийняти рішення щодо своїх транспортних засобів. Одні повернули свої автомобілі в Україну, інші довірили їх використання або продаж родичам за довіреністю.

Місцеві особливості в Німеччині

На місцевому рівні в Німеччині було запроваджено певні зміни, які спричинили додаткові складнощі. Наприклад, земля Саксонія-Ангальт нещодавно продовжила термін користування автомобілями з українською реєстрацією, дозволивши громадянам України, які в’їжджають на територію землі, користуватися своїми автомобілями до двох років з моменту перетину кордону.

Замість висновку

Невизначеність щодо використання та перереєстрації автомобілів з українськими номерами в Німеччині викликає занепокоєння та плутанину серед українських біженців. Не маючи чіткого офіційного консенсусу, власники автомобілів змушені приймати складні рішення щодо своїх транспортних засобів.

У той час як на місцевому рівні були впроваджені деякі зміни, питання залишається невирішеним на федеральному рівні, що підкреслює необхідність більш чітких вказівок і остаточного рішення для полегшення тягаря для українських автовласників у Німеччині.