В Україні поліцейським тепер не потрібно шукати двох понятих, якщо виникла потреба огляду та тимчасової конфіскації автомобіля. Кабінет міністрів 11 серпня 2023 року ухвалив відповідний документ, повідомляє today.ua.

Зокрема, присутність двох понятих (взагалі понятих) не потрібна, якщо при складанні акта огляду та тимчасового затримання ТЗ ведеться фотозйомка або відеозйомка. У тому випадку, якщо немає можливості зйомки або відеозйомки, то присутність двох понятих обов’язкова.

Крім того, Кабмін України своїм рішенням від 11.08.2023 року розширив кількість підстав для тимчасового затримання транспортних засобів співробітниками поліції чи інспекторами з паркування. Щоправда, які для цього наразі з’явилися нові підстави – нам з’ясувати не вдалося. У повідомленні МВС про це нічого, на жаль, не йдеться.

Таким чином, уряд спростив процес тимчасового вилучення транспортних засобів.

В Україні правоохоронці мають право у певних випадках зупиняти та оглядати автомобілі, проводити поверхневу перевірку авто. У нашій країні зараз діє воєнний стан, тому водіїв частіше перевіряють, а автомобілі частіше оглядають. Це зрозуміло та законно. Таке право мають поліцейські, нацгвардійці, прикордонники, митники, співробітники СБУ.

Правоохоронці мають право провести поверхневу перевірку автомобіля, багажу, речей та людей у кількох випадках. Наприклад, якщо є підстави вважати, що в автомобілі знаходиться злочинець чи заручник; якщо є підстави вважати, що у автомобілі є заборонені чи небезпечні предмети; якщо є підстави вважати, що у автомобілі є предмети скоєння злочину.

Не слід плутати огляд автомобіля з обшуком автомобіля. Справа в тому, що обшук автомобіля може проводитись лише в рамках розслідування того чи іншого кримінального провадження. Огляд автомобіля здійснюється з метою припинення вчинення адміністративного правопорушення та забезпечення своєчасного розгляду адміністративної справи. Наприклад, якщо водій порушив ПДР, якщо в автомобіля є ознаки ДТП, якщо є конкретне орієнтування.

Зважаючи на все, різниця між оглядом автомобіля та його обшуком полягає лише в підставах для цих дій. Конкретні дії правоохоронців під час огляду машини навряд чи відрізнятимуться. Можливо, обшук передбачає докладніший огляд транспортного засобу, ніж огляд.