На період воєнного стану дозволено керувати транспортними засобами за наявності протермінованого посвідчення водія, виданого вперше. Однак поліція може трактувати вказану норму закону по-своєму. Вже є випадок, коли водій отримав штраф «за їзду без права керування». Однак він звернувся до суду. Що з цього вийшло, розповіло видання «Автосвіт» із посиланням на юристів «Дорожнього адвоката».

Що каже закон

Указом Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 введено в Україні воєнний стан, який діє до сьогодні. Постановою КМУ від 03.03.2022 р. №184 установлено, що у період дії воєнного стану водіям дозволяється керувати транспортними засобами за наявності у них «тимчасового» посвідчення водія, строк дії якого закінчився. Ця норма буде діяти ще протягом року з дня припинення дії воєнного стану.

Отже, на сьогодні законодавчо дозволено керувати транспортними засобами з протермінованими посвідченнями водія (виданими вперше).

Як все відбувалося на місці зупинки

Водій мав «тимчасове» посвідчення водія, строк дії якого закінчився 18.02.2023 р. Він був обізнаний про наявність нормативних актів, які дозволяли йому керувати автомобілем під час воєнного стану. Проте це не допомогло йому уникнути штрафу.

Під час руху водія зупинили працівники поліції, які також були обізнані про наявність вказаних нормативно-правових актів. Однак в них була інша правова позиція щодо застосування законодавства. Вони вважали, що водію нічого не перешкоджало під час воєнного стану обміняти «прострочене» тимчасове посвідчення водія на постійне.

Як наслідок, водія звинуватили у керуванні автомобілем без дійсного посвідчення водія (без права керування). Виписали постанову на підставі ч. 2 ст. 126 КУпАП на суму 3400 грн.

Що вирішив суд

Проаналізувавши всі обставини справи, суд вказав, що на час винесення оскаржуваної постанови водій мав право керувати транспортним засобом за наявності посвідчення водія, строк дії якого закінчився 18.02.2023 р.

Також суд додав – доводи поліції про відсутність за місцем проживання водія перебоїв з роботою сервісних центрів МВС, про відсутність проблем зі здачею екзаменів чи про недостачу бланків для виготовлення водійських посвідчень є необґрунтованими. Ці доводи не спростовують норм закону.

За результатами розгляду справи суд визнав штраф поліції протиправним та скасував його.