Українським біженцям, які користуються автомобілями з батьківщини в Чехії доведеться реєструвати свої автомобілі. З січня вони не зможуть їздити на незареєстрованих автомобілях під загрозою штрафу до 30 000 крон, пише видання «Голос українською».

Палата представників у квітні 2023 року схвалила реєстрацію українських транспортних засобів у урядовій поправці, яка передусім покликана посилити покарання за організовану контрабанду та спростити умови проживання та працевлаштування окремих груп іноземців.

Управління страховиків Чехії (ČKP) повідомило, що, за його оцінками, у Чехії перебувають 38 тис. українських автомобілів (станом на квітень 2023 року), з яких 4 тис. не застраховані. За даними МВС, станом на 1 квітня в республіці перебувало 325 742 українця з тимчасовим захистом, що дозволяє отримати доступ до державного медичного страхування, освіти або ринку праці. Дві третини дорослих біженців – жінки, майже 30 відсотків – діти.

Облік водіїв транспортних засобів з українськими номерними знаками покликаний, згідно із затвердженим положенням комітету безпеки, покращити притягнення до відповідальності за правопорушення у сфері дорожнього руху, вчинені водіями на них. Це порушення правил, виявлене автоматизованим пристроєм без супроводу оператора, зокрема перевищення максимально дозволеної швидкості, несанкціонована зупинка чи стояння. За ці випадки законом передбачена об’єктивна відповідальність оператора автомобіля. Зобов’язання не поширюватиметься на транспортні засоби, які використовуються в міжнародному сполученні.

Муніципальна влада з жовтня почне реєструвати українські транспортні засоби згідно з регулюванням. Тоді водії матимуть змогу зареєструватися до кінця року. Українці, які отримають у Чехії тимчасовий захист або візу з метою толерантності, матимуть сім днів на реєстрацію автомобіля.

Урядова поправка закріпить до восьми років позбавлення волі для контрабандистів, які піддають велику кількість людей нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню під час незаконного перевезення мігрантів. Згідно з попередніми рішеннями суду, більша цифра означає щонайменше сім осіб. Факти стосуватимуться не лише міграції до Чехії, а й до інших країн ЄС. «Зміна фактів дає змогу ефективніше переслідувати винних», — сказав міністр внутрішніх справ Віт Ракушан (STAN). Депутати ANO довго захищали, але не наполягали на збільшенні верхньої межі ставки для членів міжнародних угруповань торгівлі людьми до 12 років. За словами міністра, посилення ставок – не єдиний варіант посилення покарання. Більш широке визначення фактів дасть змогу вплинути на більшу групу людей, зазначив він. Палата представників також відхилила пропозицію Радека Котена (SPD) про те, що шахрайство може каратися позбавленням волі на строк до десяти років.

Знову, згідно з урядовим проектом, іноземцям, які не поважають рішення про депортацію, загрожує до двох років позбавлення волі. Згідно з правилами ЄС, закон буде доповнено абзацом, який вимагатиме від влади Чехії виконувати рішення про зобов’язання іноземця залишити територію ЄС, навіть якщо це наказано органом іншої країни-члена ЄС.

Поправка до Закону про надання притулку є продовженням проектів минулого періоду виборів. Він спрощує умови проживання та працевлаштування іноземців, які мають так звані блакитні карти. За словами уряду, коригування необхідне через директиву Європейського Союзу від жовтня 2021 року. Шукачі притулку та сезонні працівники також повинні мати можливість подати заявку на дозвіл на проживання для виконання висококваліфікованої професії. Наприклад, власники карток зможуть краще подавати документи в інших країнах ЄС, їхній поріг зарплати зміниться, вони матимуть вільний доступ до ринку праці вже через рік, а члени їхніх сімей також отримають посвідку на проживання.

Пропозиція також вводить обов’язкове страхування неповнолітніх дітей, які довгостроково перебувають у Чехії. Їхні законні представники повинні сплачувати за них страхові внески, які відповідатимуть ставці, яку мають люди без оподатковуваного доходу. Поправка спрямована на скасування виплати грошового внеску особам, які просять прохання про міжнародний захист, які розміщуються за межами притулку. Закон також уточнює поняття шукача притулку та особи, яка користується додатковим захистом.