Номерний знак завжди був одним із найголовніших розпізнавальних знаків автомобіля, а в умовах воєнного часу важливість законних номерних знаків лише зросла. Саме з цієї причини у 2022 році в Україні посилилися вимоги до водіїв за недотримання правил використання номерних знаків, а також додали окрему відповідальність за незаконне використання військових номерних знаків, пише Bigmir.

Спочатку поговоримо про місце кріплення номерних знаків. Більшість водіїв не замислюючись відповість – спереду та ззаду. Водночас це не зовсім правильно, тому що номери повинні кріпитися у місцях, передбачених заводом виробником. Така особливість пояснюється дуже просто, номер під лобовим склом — фактично спереду, але за законом це вже буде порушення правил дорожнього руху,

Також варто зазначити, що сьогодні перші дві літери номера більше не мають обов’язкової прив’язки до місця реєстрації власника і єдине, про що вони вам можуть сказати — де була куплена машина. Так, цілком імовірною буде ситуація, коли людина з київською реєстрацією купила машину в Полтавській області та отримала номери «ВІ» замість «КА» тощо.

Якщо говорити про класифікацію номерів, то вони бувають загальнодержавними та спеціальними. До спеціальних номерних знаків зазвичай відносять номери поліції, військових і т.д.

У яких випадках можна їздити без номеру

Без номерного знака їздити не можна. Може пощастити, якщо водій не попадеться на очі поліцейським. Інакше буде виписано штраф.

Проте, для реєстрації щойно купленого автомобіля необхідно дістатися СЦ МВС. А щоб доїхати, потрібно мати номери. А номери видають у СЦ. Голова кругом іде. А ще ніхто не відкидає можливу крадіжку знаків. І що ж тоді робити?

Як дістатися до СЦ МВД без номерів

Раніше була тривала процедура отримання номерних знаків. Потрібно було неодноразове відвідування профільних органів для перевірки вільного номерного знака, надання всіх документів та отримання готових номерів.

Наразі процедуру спростили та замовити номерний знак можна онлайн зареєструвавшись в електронному кабінеті водія.

Як відновити пошкоджені, втрачені чи вкрадені номери

Отже, якщо з вашими номерними знаками сталася неприємність, необхідно звернутися до Сервісного центру МВС із пакетом документів. З собою потрібно взяти паспорт або ID-картку з довідкою про прописку, ІПН код, свідоцтво про реєстрацію ТЗ.

Важливо: У разі крадіжки візьміть довідку від Нацполіції про втрату номерних знаків, а у разі втрати підготуйте письмове пояснення обставин

Співробітники Сервісного центру проведуть перереєстрацію ТЗ, а потім видадуть нові свідоцтва про реєстрацію та номерні знаки. Автомобіль обов’язково має бути оглянутий експертом.

Знайдені номери після видачі нових вважаються недійсними та здаються до сервісних центрів МВС

Штраф за їзду без номерів в Україні 2023: деталі

Відповідно до статті 121, частина 6 КУпАП розмір штрафу вперше дорівнюватиме 850 грн і при повторному виявленні 1700 грн (або громадські роботи у розмірі 30-40 годин з вилученням ТЗ) у цілій низці випадків:

  • частина 1 статті 121-3 передбачає покарання в 1190 гривень за: (управління або експлуатацію транспортного засобу без номерного знака, з номерним знаком, що не належить цьому засобу або не відповідає встановленим зразкам або вимогам, з номерним знаком, закріпленим у невстановленому для цього місці , перевернутим або неосвітленим, закритим іншими предметами (у тому числі прозорими)), з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають або ускладнюють його ідентифікацію, забрудненим номерним знаком, якщо така забрудненість не дозволяє чітко визначити символи або буквено-цифрову комбінацію номерного знака з відстані двадцяти метрів, а також здійснення інших дій, спрямованих на умисне приховування номерного знака;
  • частина 2 статті 121-3 передбачає покарання у вигляді штрафу 2550 гривень за їзду з номерами військових та силових структур (ЗСУ, НГУ, ДПСУ, НПУ тощо), а також дипломатичними номерами, коли водій не мав права їх встановлювати;
  • частина 3 статті 121-3 передбачає покарання у вигляді штрафу 5100 гривень або позбавлення прав від 3 до 6 місяців за повторне порушення, передбачене частиною 2 статті 121-3.

Також штрафні санкції в Україні можна отримати за:
1. Їзду на незареєстрованому авто або на авто, що не пройшло перереєстрацію.

2. Їзду без номерних знаків.

3. Брудні номерні знаки.

4. Номери, розташовані у неналежному місці.

5. Номер, на яких відсутня або несправне підсвічування.

6. Закриті іншими предметами номери або часткове закриття (коли не видно кілька літер або цифр).

7. Підроблені номери.

Номер із саморобним підсвічуванням — 340 грн. Якщо повторно протягом року: штраф від 850 до 1700 гривень або позбавлення прав на строк 3-6 місяців або арешт на строк 5-10 діб (згідно зі ст. 121-3 ч.1 КУпАП).

Штраф за їзду на незареєстрованому авто в Україні 2023

Реєстрація або перереєстрація транспортного засобу може знадобитися у разі:

  • покупки;
  • отримання;
  • тимчасового ввезення на територію України.

За керування незареєстрованим авто в Україні водієві покладається штраф у розмірі 850 гривень. За повторне порушення упродовж року сума штрафу зростає до 1700 гривень. Крім того, вдруге у власника можуть тимчасово забрати транспортний засіб на штрафстоянку.

На реєстрацію в сервісному центрі МВС водій має 10 днів.

Чи можна їздити машиною з одним номером в Україні 2023?

Стаття 121-3 частина 1 КУпАП передбачає покарання у вигляді 850 гривень за керування транспортним засобом без номерного знака. При цьому у формулюванні йде номер у однині. Тобто водія оштрафують, якщо у нього не висітиме хоча б один номерний знак.

Тут уже слід звернутися до державних стандартів розміщення номерних знаків, а саме ДСТУ № 4278 від 2006 року, де сказано, що на всіх автомобілях має бути 2 номерні знаки, 1 номерний знак допускається вішати тільки на мотоцикли.

Штраф за їзду з підробленими номерами в Україні 2023

Їзда з підробленими номерами, кваліфікується, як і їзда без номерів або їзда на авто, у якого відсутня реєстрація. Таким чином штраф за їзду з підробленими номерами становить від 850 до 1700 грн. У порушника можуть вилучити транспортний засіб до з’ясування обставин.

Штраф за їзду із чужими номерами в Україні

Їзда з номерами, що не належать даному транспортному засобу, кваліфікується, як і їзда без номерів або їзда на авто, у якого відсутня реєстрація. Таким чином, штраф за їзду із чужими номерами становить від 850 до 1700 грн. У порушника можуть вилучити транспортний засіб до з’ясування обставин.