Щороку державний бюджет України зазнає значних втрат, що сягають до 6 млрд грн, через непрозорість розмитнення автомобілів. Щоб вирішити цю проблему та потенційно залучити до державного бюджету до 150 мільйонів доларів, очікується, що до кінця лютого Верховна Рада розгляне законопроект, який передбачає розмитнення автомобілів через додаток «Дія».

Ініціативу представив Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації, повідомляє Avtosota.

Впорядкування митних процесів за допомогою «Дії»

Міністр Федоров підкреслив, що запропонований процес митного оформлення через додаток “Дія” буде зручним та простим у користуванні, забезпечуючи завершення протягом години. Цей стратегічний крок створює підґрунтя для запровадження нових послуг, спрямованих на повну автоматизацію митниці.

Законодавче закріплення обов’язковості використання додатку «Дія»

Наприкінці грудня 59 народних депутатів зареєстрували законопроект, який зобов’язує фізичних осіб здійснювати митне оформлення автомобілів виключно через додаток “Дія”. Ця норма застосовуватиметься як до нових, так і до вживаних автомобілів, що знаменує собою значну зміну в митній практиці.

Боротьба з втратами та корупцією

Міністерство цифрової трансформації оцінює щорічні втрати від непрозорого розмитнення автомобілів у 50-150 мільйонів доларів (1,8-5,6 мільярда гривень). Станіслав Бучацький, голова Інституту автомобільних досліджень, називає митників джерелом корупції. Їх дискреційні повноваження при визначенні митної вартості автомобіля безпосередньо впливають на податкові відрахування, що дозволяє зменшити суму податку.

Міністр Федоров виступає за вирішення цієї проблеми шляхом автоматизації визначення митної вартості автомобіля, усунувши таким чином роль митників. Це відповідає більш широкій меті використання технологій для підвищення ефективності та прозорості процесу митного оформлення.

Нагадаємо, що за словами пана Гетманцева, додаток “Дія” полегшить подачу електронних митних декларацій на автомобілі. Запропоновані зміни свідчать про узгоджені зусилля, спрямовані на модернізацію та спрощення митних процедур, що потенційно сприятиме збільшенню надходжень до бюджету та зменшенню корупційних практик.