Гальмування двигуном користувалося популярністю у минулому столітті, щоб зберегти гальмівні колодки і продовжити їм термін служби. У гірських районах водіння з увімкненою передачею було необхідне через часті схили та різкі повороти. При тривалому стримуванні автомобіля під ухил лише педаллю гальма, колодки швидко перегрівалися та стиралися і доводилося їздити на зниженій передачі під скидання газу. Загалом, гальмування двигуном було дуже зручним та ефективним, пише AmperCar.

Час іде і технічний прогрес не стоїть на місці. Автомобілебудування помітно зробило крок вперед, проте гальмування двигуном не втратило актуальності і в наші дні, адже за його допомогою можна продовжити життя колодкам та дискам. Однак через масове використання автоматичних трансмісій потрібно робити поправки у процесі їх експлуатації.

Конструкція автомата влаштована складно: у ньому є планетарні ряди, масляний насос, фрикційні системи перемикання ступенів, гідротрансформатор, який відповідає за зв’язок автомата з двигуном. В силу своїх особливостей автомат програє по довговічності простій механічній коробці, але гальмувати автоматом все ж таки можна, хоча і не настільки ефективно як механікою.

Гідротрансформатор оснащений двома внутрішніми турбінами, які закриті в резервуарі з мастилом та прямого механічного зв’язку не мають. При обертанні одного колеса з лопатками воно гонить мастило по колу, яке в свою чергу розкручує й інше колесо. Так і передається момент.

При розгоні відбувається блокування гідромуфти, а вали синхронізують обертання, завдяки чому тяга передається безпосередньо. Однак при гальмуванні двигуном деактивація блокування відбувається на швидкості приблизно 50-60 км/год і включається масляний демпфер, що згладжує навантаження. Гідромуфта, незалежно від величини навантаження на коробку, зменшує її і тим самим береже автомат від пошкоджень. Внаслідок цього згладжування машина сповільнюється помітно повільніше, ніж автомобіль з механікою.

Крім того, не на кожному автоматі можна примусово переключити передачі. На старих коробках примусово скинути щабель просто неможливо. У сучасних коробках ручне перемикання можливе, але через наявність щаблів із занадто «довгими» передатними числами уповільнення відбувається вкрай повільно. Автомат просто живе своїм життям. При надмірній швидкості електроніка не дозволить примусово увімкнути першу передачу.

Через вищеописаний процес гальмування двигуном на автомобілях з автоматом схожий на їзду з напіввижатим зчепленням: начебто і передача включена, і мотор працює, а автомобіль уповільнюється недостатньо ефективно і дедалі швидше котиться вниз. Доводиться допомагати педаллю гальма.

Загалом, на машині з автоматом можна гальмувати двигуном, але при цьому автомат досить розумний для того, щоб захистити себе від поломок. Крім того, гідромуфта знижує навантаження, які надходять через колеса в трансмісію, через що пошкодити вузол їздою під ухил неможливо. Але влаштований гідроавтомат таким чином, що їм просто не подобається гальмувати через низьку ефективність. Набагато ефективніше використовувати педаль гальма.