В Україні падають продажі пального для автомобілів. За словами директора компанії «А-95» Сергія Куюна, з початку року обсяги реалізації пального зменшилися приблизно на 10—15%. Цю тенденцію виданню «Телеграф» підтвердили також у кількох паливних мережах.

Мінус 15% у продажах — це майже 120 000 тонн пального на місяць. Чому воно раптом стало «зайвим»?

«Чоловіки стали менше їздити»

Продаж пального падає вже четвертий місяць поспіль.

«З початку року попит скоротився, і досить відчутно: на 15% — на бензин, на 10% — на дизель», — каже Куюн.

Такий спад продажів підтвердив і власник мережі «Прайм» Дмитро Льоушкін.

«Так, продажі зараз дуже погані. Маємо десь мінус 15%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Такий спад і по дизелю, і по бензину», — зазначив він в коментарі виданню.

Загальне споживання бензину та дизелю по країні, за даними Куюна, приблизно 800 000 тонн на місяць. Тобто мінус 10—15% — це 80—120 тисяч тонн щомісяця.

Куди поділися всі ці автомобілі, які чомусь перестали заїжджати на АЗС? Куюн пов’язує це з мобілізацією.

«Багато чоловіків пішли воювати та, відповідно, перестали їздити за кермом власних авто. Та є й такі, що просто ховаються від мобілізації й тому максимально обмежили пересування, стараються рідше виїжджати «в люди», зокрема, й на машинах», — зазначив Куюн в розмові з «Телеграфом».

Льоушкін теж помітив, що чоловіків за кермом поменшало.

«Бояться їздити, бо «кошмарять» ТЦК», — вважає він.

Директор з маркетингу мережі Chipo Юлія Дубовик каже, що навіть візуально помітно: якщо десь зʼявляється блокпост чи виходять на рейд представники ТЦК, навколишні заправки миттєво порожніють, і продажі різко падають.

Точні цифри відстежувати складно, однак аналітики та заправники оперують статистикою в межах усієї країни. Не під запис співрозмовники натякають, що у Києві помітити спад споживання складніше, бо столичні затори, власне, нікуди не ділись. Однак в регіонах падіння помітно суттєвіше. Ймовірно, через відмову від дальніх поїздок машиною та взагалі через обмеження в пересуванні, зокрема через спроби уникнути зустрічі з представниками «військкоматів».

Заблоковані кордони й електрокари

Втім, мобілізація — не єдина причина обвалу продажів пального.

«Щодо бензину, скорочення реалізації може пояснюватися також збільшенням відсотка електрокарів, адже їх продажі просто шалено ростуть, а це не може не впливати на структуру споживання пального», — каже Льоушкін.

Електрокари дійсно дуже помітні на дорогах. За словами керівника Autoconsulting Олега Омельницького, електрокари, за результатами лютого, вже займають 20% вітчизняного авторинку, і їх продажі продовжують зростати. Щомісяця в Україні продається приблизно 4 000 електромобілів, а це вдвічі більше, ніж минулого року.

Падіння продажу дизелю Льоушкін пояснює інакше.

«Поляки «допомогли». Через заблоковані кордони логістику максимально перекидають на порти та залізницю, фурами менше возять», — пояснив він.