- 23 мая 2024
Парламент проголосував за законопроєкт про внесення змін до закону України «Про Національну гвардію України». Таким чином, військові Нацгвардії можуть застосовувати фізичну силу щодо деяких правопорушників.
Про це йдеться в картці відповідного проєкту закону, інформує видання novyny.pro.
Документ передбачає врегулювання того, що військовослужбовці Нацгвардії під час виконання своїх обовʼязків зможуть використовувати та застосовувати такі заходи примусу:
- фізичний вплив;
- спеціальні засоби;
- зброю, озброєння та бойову техніку;
- озброєння повітряних суден.
Важливо зазначити, що нацгвардійці і зараз можуть вживати певних примусових заходів, проте для цього не були чітко описані умови.
Нововведення передбачає, що військові Нацгвардії за потреби зможуть застосовувати:
- кайданки;
- сітки для зв’язування;
- захисні бар’єри;
- турнікети;
- гумові та пластикові кийки;
- електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії;
- засоби примусової зупинки транспортного засобу;
- гранати та боєприпаси світлозвукової дії;
- водомети;
- бронемашини без установленого на них штатного озброєння;
- інші спеціальні (спеціалізовані) транспортні засоби, безпілотні повітряні судна, засоби радіоелектронної протидії.
Зокрема, військовослужбовці мають право застосовувати фізичну силу:
- під час затримання особи, яка вчинила правопорушення;
- під час доставляння затриманої особи до уповноважених державних органів, у разі її відмови йти під охороною;
- до особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення та чинить опір військовослужбовцю або намагається втекти;
- якщо особа своїми небезпечними діями може заподіяти шкоду собі або іншим особам;
- для примусової зупинки транспортного засобу, водій якого не виконав законні розпорядження;
- якщо дії водія транспортного засобу створюють загрозу життю і здоров’ю військовослужбовця та/або інших осіб;
- для затримання осіб, які скоїли кримінальне правопорушення і намагаються втекти на транспортному засобі.
Водночас військовослужбовцями заборонено застосовувати заходи примусу до вагітних жінок та на територіях, які закріплені дипломатичними представництвами.