- 02 августа 2024
В Україні запропонували замість військового збору в 15% при першій реєстрації нових та вживаних автомобілів ввести утилізаційний збір із вживаних машин на іноземній реєстрації, які ввозяться з-за кордону. Із такою пропозицією виступила Федерація роботодавців України, пише today.ua.
Також Федерація роботодавців запропонувала Кабміну розглянути можливість замість військового збору в 15% при першій реєстрації нових і вживаних автомобілів встановити диференційовані ставки. Зокрема, пропонується встановити підвищені податкові ставки для вживаних автомобілів, які ввозять з-за кордону, звичайні – для нових автомобілів, що ввозяться з-за кордону, та знижені – для автомобілів, які випускають в Україні.
Як Кабмін відреагував на ці пропозиції – невідомо. За словами голови парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетьманцева, можуть бути переглянуті параметри нової податкової моделі, запропонованої урядом у законопроєкті №11416 (його у Верховній Раді зареєстрували 18 липня 2024 року). Тобто остаточно із податками ще нічого не вирішено.
Нагадаємо, урядовий законопроєкт №11416 передбачає для наповнення державного бюджету підвищення податків та зборів, а також запровадження нових податків. Це зачепить і автомобілістів. По-перше, Кабмін хоче ввести військовий збір у 15% при першій реєстрації нових та вживаних автомобілів. По-друге, уряд пропонує запровадити авансовий платіж податку на прибуток, який має залежати від ємності резервуарів АЗС.
Багато експертів вважають, що ці нововведення матимуть негативні наслідки для українського автомобільного ринку. По-перше, як прогнозується, продажі нових автомобілів впадуть на 30-50%. По-друге, різко скоротиться ввезення в Україну євроблях. По-третє, фактично на 15% збільшиться вартість нових автомобілів. По-четверте, багато операторів роздрібного паливного ринку підуть у «тінь». По-п’яте, мережі АЗС піднімуть ціни.
Нагадаємо, в Україні вже діяв утилізаційний збір на автомобілі (екологічний податок) – з вересня 2013 року до квітня 2014 року. Його головне завдання було у захисті вітчизняних автовиробників. Але фактично пункти утилізації так і не почали тоді брати автомобілі в брухт. Тобто ніхто так і не здав у брухт свої машини. Цей новий податок спричинив лише зростання цін на іномарки в Україні. Тоді ціни на іномарки збільшились приблизно на 2-4%.