Згідно з українським законодавством, учасникам бойових дій не потрібний страховий поліс на автомобіль. Про це у своєму рішенні у справі №344/22531/23 нагадав Восьмий апеляційний адміністративний суд, повідомляє today.ua.

У листопаді 2023 року на Івано-Франківщині позашляховик Land Rover Discovery потрапив у ДТП. Його водій при собі не мав поліса страхування цивільно-правової відповідальності власників ТЗ, що було порушенням п.2.1. «г» ПДР. Водія притягли до адміністративної відповідальності та оштрафували.

Автомобіліст заперечив штраф у суді, заявивши, що він є військовослужбовцем, і тому він не повинен мати при собі під час керування автомобілем страховий поліс. Але Івано-Франківський міський суд у задоволенні позову відмовив. Суд першої інстанції дійшов висновку, що посилання автомобіліста на те, що він є військовослужбовцем, не свідчить про те, що він є безпосереднім учасником бойових дій.

Справа врешті-решт потрапила до Восьмого апеляційного адміністративного суду, який скасував рішення суду першої інстанції та скасував штраф водію.

Апеляційний суд встановив, що автомобіліст є учасником бойових дій, що засвідчується посвідченням, виданим командиром військової частини. А згідно з пунктом 13.1 статті 13 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» на учасників бойових дій не поширюється обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності.

Чому автомобіліст у суді першої інстанції не надав посвідчення учасника бойових дій – не уточнюється.

До речі, згідно з українським законодавством, страховий поліс на автомобіль не потрібен також постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю І групи, особам з інвалідністю внаслідок війни.

Нагадаємо, в Україні з 1 січня 2025 року розпочнеться велика реформа автострахування. Президент Володимир Зеленський вже підписав відповідний законопроєкт. Головні зміни стосуватимуться сум страхових виплат. З 1 січня 2025 року за шкоду життю та здоров’ю на одного потерпілого виплачуватимуть 500 000 грн, та 5 млн грн на один страховий випадок. Потім сума страхової виплати за шкоду життю та здоров’ю на одного потерпілого становитиме 1 млн грн та 20 млн грн на один страховий випадок. А після вступу України до Євросоюзу сума страхових виплат збільшиться у рази.