У Кабінеті Міністрів України прискорюють процедури для початку накладення на ухилянтів від мобілізації обмежень у праві керування авто.

Як передає «Хвиля»«, про це пише «Судово-юридична газета».

Міністр оборони України Рустем Умеров повідомив у Телеграм, що тепер ТЦК, СБУ, а також розвідувальні органи обмінюватимуться даними з Національною поліцією щодо ухилянтів.

За його словами, ключовим нововведенням є впровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів та Єдиною інформаційною системою МВС.

Отже, це дозволить правоохоронцям оперативно отримувати дані про порушників для їхнього подальшого адміністративного затримання та доставки до найближчого ТЦК або органів СБУ.

«За відсутності технічної можливості обміну інформацією ухвала передбачає альтернативні форми звернення до Нацполіції. Цифровізація взаємодії між відомствами має забезпечити більш ефективне виконання завдань у сфері мобілізаційної підготовки та військового обліку», — пояснив Умеров.

При цьому видання звертає увагу на те, що судячи з змісту змін, йдеться про спрощення для ТЦК доведення в суді факту неможливості доставити особу, щоб застосувати до неї окремий захід – тимчасове обмеження у праві керування автомобілем.

Справа в тому, що Кабмін 28 жовтня опублікував свою постанову від 22 жовтня 2024 р. №1217, якою внесено зміни до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (затвердженого 30 грудня 2022 року постановою №1487).

Раніше Національна поліція за зверненням районних (міських) ТЦК, органів СБУ, яке може направлятися в електронному вигляді засобами інформаційної взаємодії, мала здійснювати адміністративне затримання та доставку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адмінправопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУп.

Тепер же передбачено, що Нацполіція за зверненням районних (міських) ТЦК, органів СБУ та розвідувальних органів, відправленого у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС здійснює адміністративне затримання та доставку призів військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адмінправопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, до найближчого районного (міського) ТЦК, органів СБУ.

Тобто, додано норму про те, що відправлення відбувається шляхом електронної взаємодії між Реєстром «Оберіг» та інформаційною системою МВС.

На додаток до цього уточнено формат такого відправлення, а саме, що електронне звернення ТЦК, СБУ або розвідки, яке вони направляють до Нацполіції, має містити:

  • прізвище, власне ім’я та по батькові;
  • адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування);
  • дату народження;
  • інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів»;
  • підставу (порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію);
  • унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.

Зверніть увагу, що за відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються, як і раніше, у паперовій формі (додаток 20).

Коли потрібно скласти протокол про порушення (за статтями 210 та 210-1 КУпАП), але це неможливо зробити на місці, ТЦК просить поліцію доставити порушника до того районного чи міського центру комплектації, де він перебуває на військовому обліку.

Також уточнено в п. 79 Порядку, що ТЦК звертаються до органів Національної поліції (у разі неможливості складання протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП з метою складання протоколів. про адміністративні правопорушення, у відповідний районний (міський) ТЦК, в якому ця особа перебуває (має перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу 3 пункту 56 цього Порядку. Тобто, в електронному вигляді шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром «Оберіг» та МВС, або у паперовому, якщо немає технічної можливості подати електронне звернення», — пише Судово-юридична газета.

При цьому в тому ж порядку – шляхом електронної взаємодії – ТЦК повідомляють поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставки призовників, військовозобов’язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу 3 пункту 56 цього Порядку.

Схоже, що нові правила щодо цифровізації були введені, у тому числі для того, щоб територіальні центри комплектування (ТЦК) могли швидше подавати до адміністративних судів заяви про обмеження тих, хто ухиляється в праві водіння.