Коли машина починає гірше заводитися, можливо, справа зовсім не в серйозній поломці, а в стані акумулятора – зокрема, в клемах, що окислилися. Фахівець розповів AmperCar, що призводить до появи цього неприємного нальоту, як його безпечно усунути та які наслідки він може спричинити.

Окислення клем – дуже часте явище. Наліт може бути білого, зеленого або блакитного відтінку і покривати як обидві клеми відразу, так і тільки одну з них – плюсову або мінусову. У чому ж корінь цієї проблеми та як грамотно її вирішити?

Утворення м’якого нальоту, часто званого сульфатом свинцю, пов’язане із взаємодією кислотних випарів електроліту та свинцевих контактів акумулятора. При нормальній роботі АКБ такі процеси, зазвичай, відсутні. Але, якщо відбувається витік електроліту, поява білого чи сірого нальоту на клемах стає майже неминучою.

Однією з причин цього явища може стати закупорка вентиляційних отворів акумулятора, що призводить до збільшення внутрішнього тиску. В результаті пари електроліту можуть витікати назовні, створюючи умови для накопичення кристалів. Наліт може з’являтися при недостатній затяжці клем, що призводить до утворення поганого контакту і, відповідно, збільшує ризик окислення.

Якщо на мінусовій клемі помітний сіруватий наліт, це може сигналізувати про те, що щільність електроліту знижена або є коротке замикання в одному з осередків. У разі окислення плюсової клеми проблема часто пов’язана із зарядкою батареї більше норми, що викликає перегрів і активніше виділення електроліту. При виявленні недозаряду акумулятор необхідно дозарядити, а також перевірити щільність електроліту. Якщо ж проблема полягає в перезаряді, потрібно визначити та усунути причину цього явища.

Якщо виявлено коротке замикання в одному із осередків, заміна акумулятора стає невідкладним заходом. Коли джерело появи білого нальоту виявлено і прибрано, слід ретельно очистити клеми від усіх слідів окислення, інакше навіть нова батарея ризикує незабаром зіткнутися з несправністю.

Перш ніж приступити до процедури, слід вимкнути мотор, надіти гумові рукавички та акуратно від’єднати мінусову клему, потім відключити плюсову. Якщо акумулятор вже має сліди експлуатації, рекомендується зняти його з майданчика і ретельно очистити від бруду, що накопичився. Після цього металевою щіткою треба ґрунтовно очистити клеми – як зовні, так і зсередини. Для нейтралізації кислотних залишків можна використовувати спеціально приготовлений содовий розчин (дві столові ложки на склянку води), щоб протерти всі поверхні акумулятора та контактні стрижні. Потім АКБ потрібно закріпити та підключити до автомобіля у зворотному порядку: спершу – плюс, потім – мінус.