Зростання виплат, ціни страхування і звернення за відшкодуванням по-новому: що треба знати про автоцивілку з нового року
З 1 січня набрав чинності новий закон «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (йдеться про так звану автоцивілку).

Що змінилося для водіїв з 1 січня 2025 року — у матеріалі видання Zaxid.net.

  • Чи треба купувати новий поліс?

Власникам автомобілів, які оформили поліс автострахування до 31 грудня 2024 року, не потрібно купувати новий поліс. Їхня страховка буде чинною до кінця терміну її дії.

Проте й відшкодування у разі ДТП за «старим» полісом відбуватимуться відповідно до норм попереднього закону про автоцивілку.

  • Як змінились суми виплат?

За усіма полісами, оформленими з 1 січня 2025 року, будуть збільшені виплати. Суми відшкодування будуть такими:

— до 250 тис. грн на ремонт авто (було до 160 тис. грн);
— до 500 тис. грн на лікування потерпілих (було до 320 тис. грн).

Під час виплати відшкодування знос автівки не враховуватиметься. Ремонт має повернути машину в стан «до ДТП». Страховик може оплатити ремонт одразу на авторизованій СТО, що спрощує процес для власника авто.

Також скасовано франшизу. Тобто винуватець ДТП не повинен буде сплачувати певну суму, передбачену в договорі, самостійно – страхова відшкодовуватиме збитки повністю.

  • До кого звертатися за відшкодуванням?

Якщо раніше потерпіла у ДТП сторона мала звертатися за відшкодуванням до страхової компанії винуватця, то новий закон запроваджує обов’язкове пряме врегулювання збитків страхових компаній.

Тобто у разі ДТП постраждалий водій зможе звернутися до своєї страхової компанії, а не винуватця. Важливо, щоб страховик був учасником договору про пряме відшкодування збитків.

  • Як відбуватиметься автоматична перевірка страхування?

Упродовж 2025 року буде запроваджений моніторинг наявності поліса через систему камер контролю швидкості. Тобто камери фіксуватимуть номери автомобіля і система автоматично перевірятиме наявність автоцивілки. Якщо поліса на авто немає, на власника чекатиме штраф.

  • Як зросте ціна страхування?

Оскільки скасовується регулювання цін на автоцивілку і зростають ліміти виплат, то страхування зросте в ціні. Деякі страхові вже оприлюднили нові тарифи – ідеться про подорожчання удвічі.

  • Чи є пільги з оформлення автоцивілки?

Якщо раніше деякі категорії громадян, наприклад, учасники бойових дій, люди з інвалідністю тощо, могли не оформляти автоцивілку, то тепер вона є обов’язковою для всіх.

Проте пільгові категорії можуть придбати поліс зі знижкою 50%. Важливо те, що якщо автомобілем пільговика користується людина без пільг, то вона повинна мати окремий договір страхування.