Якщо пішохід порушив ПДР, то це не звільняє водія від обов’язку негайно знизити швидкість аж до повної зупинки автомобіля. Такого рішення у справі №592/7961/18 дійшов Касаційний кримінальний суд Верховного суду України.

Суд визнав доведеним, що у квітні 2018 року в Сумській області водій, керуючи службовим автомобілем, порушив ПДР та завдав тяжкої шкоди здоров’ю пішохода, який переходив дорогу за межами пішохідного переходу. Внаслідок цього пішохід отримав II групу інвалідності.

Водiя за ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу України засуджено до позбавлення волі на 3 роки з позбавленням права керувати транспортним засобом на три роки. За цивільним позовом потерпілого зі страхової компанії та з засудженого стягнули відшкодування матеріальної та моральної шкоди, витрати на лікування та правову допомогу у розмірах, зазначених у вироку суду.

Надалі Апеляційний суд, крім іншого, стягнув зі страхової компанії на користь потерпілого 99172,92 грн на відшкодування допомоги у зв’язку з тимчасовою та стійкою втратою працездатності, вартості реабілітації та страхової виплати за шкоду, заподіяну здоров’ю, а з цивільного відповідача – моральну шкоду на суму 100 000 грн.

Цивільний відповідач із таким рішенням не погодився та подав касаційну скаргу. У ній просили скасувати рішення щодо стягнення моральної шкоди у розмірі 100 000 грн.

Але Касаційний кримінальний суд Верховного суду України залишив без змін постанову Апеляційного суду. У своєму рішенні ВС зазначив, що порушення пішоходом ПДР (переходив дорогу за межами пішохідного переходу) не у всіх випадках виключає винність засудженого. Не викликає сумніву, що потерпілий, грубо порушивши ПДР, створив небезпеку дорожньому руху. Але водій у будь-якому випадку повинен був виконати пункт 12.3 ПДР та негайно вжити заходів для зниження швидкості аж до повної зупинки автомобіля або безпечного для інших учасників дорожнього руху об’їзду перешкоди.

Попередні рішення суду врахували, що пішохід порушив п. 4.14 р ПДР, але також було взято до уваги, що існує взаємозв’язок із тим, що водій порушив п. 12.3 ПДР.

Таким чином, незважаючи на порушення ПДР іншим учасником дорожнього руху, водій повинен виконувати ПДР та діяти відповідно до обстановки. Іноді адвокати посилаються лише на неправомірність дій іншого учасника дорожнього руху, але забувають про те, що всі повинні дотримуватись правил дорожнього руху.