- 30 марта 2025
- today.ua
В Україні в минулому створювали різні моделі автомобілів, у тому числі і спорткари. Такі машини навіть розробляло ОКБ імені Антонова. У Мережі показали український спорткар «Київ», створений на цьому авіаційному підприємстві.
Спорткар «Київ» також відомий як «Київ-Спорт». Серію таких автомобілів ОКБ імені Антонова збудувало у 1959-1960 роках. Всього було зроблено 3 українські гоночні авто, в різних комплектаціях. Як основу використовували агрегати «Москвича» та «Волги». Якщо бути точнішим, то агрегати взяли від «Москвича-407» та ГАЗ-21М «Волга», які випускали серійно.
Слід зазначити, що творці українського спорткара явно черпали своє натхнення від знаменитого тоді експериментального італійського купе FIAT Turbine 1954 року, про який писали практично всі автомобільні журнали світу.
Український гоночний автомобіль отримав двері у стилі знаменитого вже тоді Mercedes-Benz 300SL Gullwing. Це були двері «крило чайки», які піднімаються вгору, а не відчиняються убік, як стандартні двері машин. Двері у стилі «крило чайки» досі часто використовують у спортивних автомобілях. Мода на них, як бачимо, не пройшла. Крім того, була версія українського спорткара із відкритим кузовом.
Кузов українського спорткара, збудований на сталевій трубчастій рамі, зробили з авіаційного дюралюмінію. Також застосовувалися авіаційні деталі. Наприклад, лючки заливних горловин та габаритні вогні.
Перший спорткар «Київ» оснащувався двигуном від «Москвича-407». Його потужність становила приблизно 70-75 к.с. Третій екземпляр цього гоночного автомобіля оснащувався двигуном від ГАЗ-21, але його модернізували до 90 к.с.
Цікаво, що спорткари «Київ», незважаючи на те, що це був експериментальний проєкт, брали участь у автомобільних перегонах. Так, у 1960 році гонщик Віктор Лихацький на автомобілі «Київ» із форсованим двигуном від «Волги» посів друге місце на чемпіонаті УРСР з шосейно-кільцевих перегонів.
Що сталося надалі з українськими спорткарами «Київ»? Довгий час вважалися, що вони втрачені. Але на початку XXI століття виявилось, що автомобіль, на якому Віктор Лихацький брав участь у перегонах, зберігся до наших днів. Коли його знайшли, він був у дуже поганому стані. Проте є надія, що його відновлять.