- 17 апреля 2025
- AgroWeek
З 1 травня на всіх автозаправних станціях України почнуть продавати бензин із додаванням біоетанолу, що є частиною заходів щодо зменшення екологічного впливу та зниження енергозалежності країни.
Про це повідомляють фахівці та експерти у галузі.
Що таке біоетанол та чому його додаватимуть до бензину
“Біоетанол – це обезводнений етиловий спирт, вироблений з рослинної сировини, такої як кукурудза або цукровий буряк. Його використовують як біопаливо або добавку до пального, щоб зменшити шкідливі викиди при згорянні”.
Згідно з новими вимогами, усі автозаправки зобов’язані продавати бензин із не менше ніж 5% біоетанолу. Це зумовлено кількома важливими факторами: покращенням екологічної ситуації, зобов’язаннями України перед європейським союзом щодо впровадження європейських норм, а також зменшенням залежності від імпортної нафти.
Як це працює у світі та які перспективи для України
Багато країн Європи вже давно використовують бензин з додаванням біоетанолу, переважно у форматі Е10 (10% спирту у паливі). З 2023 року країни, такі як Польща, Румунія та Словаччина, активно перейшли на цей стандарт, тоді як Україна залишається однією з небагатьох, що ще використовують бензин Е5.
На українських АЗС нова норма передбачає відсутність окремого маркування для бензину з біоетанолом – змішаний бензин має продаватися за замовчуванням і без додаткових позначок. Водночас, виключення діють для бензинів з октановим числом 98 і вище, а також для пального, яке закуповує державний резерв або оборонні структури.
Якість пального та ризики для автомобілів
За словами експертів, у перші місяці впровадження нових правил контролю якості пального чекати не варто. Відсутність затверджених методик і фахівців з перевірки дозволить компаніям просто підтверджувати відповідність документами.
“Споживачі будуть змушені самостійно контролювати якість пального, адже наразі в Україні практично відсутній ефективний державний контроль”.
Головною проблемою біоетанолу є його гігроскопічність – він поглинає воду, що може спричинити розшарування бензинової суміші та втрату експлуатаційних властивостей автомобіля. Це особливо актуально в умовах погано очищених резервуарів і залишків води чи іржі. Тому експерти радять зважати на якість пального і бути готовими до можливих несправностей у перші декілька місяців після запровадження нових стандартів.
Що стосується цін, то додавання біоетанолу, за оцінками фахівців, призведе до незначного подорожчання пального в межах 50–80 копійок за літр. Водночас, через зниження світових цін на нафту, у травні цінові коливання можуть бути мінімальними або навіть сприяти зниженню цін на АЗС.
В цілому, перехід на бензин із додаванням біоетанолу стане важливим кроком для України у сфері енергозбереження, екології та підтримки вітчизняного аграрного сектору, хоча і супроводжуватиметься викликами щодо забезпечення якості пального та технічної готовності інфраструктури.