- 20 апреля 2025
- SUV News
Багато хто з українських водіїв не знає, що таке «ефект 30-го кілометра». Найчастіше цей термін використовують професійні далекобійники, які багато часу проводять у роз’їздах. Один із них розповів усе, що сучасним автомобілістам варто знати про цю маловідому загрозу.
Насамперед досвідчений водій пояснив, що йдеться про різке зниження концентрації та сплеск сонливості за 20-30 хвилин після прийому кави. Автомобілісти часто обманюють себе, вживаючи напій, що бадьорить, перед подорожжю, проте ефект від нього має лише тимчасовий. На ділі ж після закінчення певного часу керманич починає різко засинати. За кілометражем це якраз 30-40 кілометрів шляху.
Найчастіше після цього трапляється таке небезпечне явище як мікросон – короткочасне відключення свідомості до 5 секунд. Статистика показує, що саме воно стає причиною понад 20% усіх ДТП на заміських трасах. За швидкості руху в районі 90 км/год це майже 125 метрів безконтрольної їзди. Найгірше, коли йдеться про нічну їзду в погану погоду.
Досвідчений далекобійник стверджує, що найкращим способом боротьби із сонливістю перед поїздкою є не вживання енергетиків чи кави, а якісний відпочинок. Навіть короткостроковий сон на 15 хвилин дає змогу ненадовго відновити сили.
Найкраще, звісно, робити перерви кожні 2 години, під час яких спати, а потім виконувати фізичні вправи. Оптимальною температурою в салоні під час поїздки водій зі стажем називає близько 21 °C.