Взаємодія з поліцією – стресова ситуація, особливо для водіїв. Однак за правильно обраної стратегії, знання своїх прав і вміння зберігати холоднокровність ви легко вирішите будь-який конфлікт. Юристи назвали п’ять «магічних» фраз, які допоможуть захистити себе під час спілкування з патрульними.

  • «Представтеся, будь ласка»

Закон вимагає від співробітника поліції назвати прізвище, звання і посаду при зверненні до громадянина. Під час зупинки транспортного засобу в обов’язковому порядку також називається причина цієї дії. На першу вимогу співробітник поліції повинен показати службове посвідчення.

  • «Я затриманий?»

Поліція не має права забирати у вас час, якщо ваш правовий статус не визначений і немає об’єктивних доказів порушення з вашого боку. Це запитання поставить співробітника «на розтяжку» – він або відпустить вас, або буде змушений скласти протокол про затримання (за наявності підстав).

  • «Якщо мене затримано, чи можу я поговорити зі своїм адвокатом?»

Будь-який громадянин України має право на правову допомогу. Поліція зобов’язана забезпечити вам його під час розгляду справи.

  • «Яка причина мого затримання?»

Співробітники поліції зобов’язані, згідно із законом, сказати вам, у чому вас підозрюють, а також роз’яснити вам ваші права.

  • «Я хотів би зустрітися з адвокатом перед тим, як відповідати на запитання»

Конституція України дає громадянину право не відповідати на запитання щодо себе і членів своєї сім’ї.

Також варто пам’ятати, що в разі звинувачення вас у порушенні ПДР патрульний зобов’язаний пред’явити докази прямо на місці зупинки, давши вам можливість з ними ознайомитися. Це можуть бути показання приладу TruCam, фото або відео з камери. Якщо доказів немає, то і притягнути вас до відповідальності поліція не може, а отже зобов’язана відпустити без протоколу.