В Україні все частіше виникають ситуації, коли патрульні поліцейські виходять за рамки своїх повноважень. Багато водіїв вважають за краще підкорятися неправомірним вимогам, побоюючись йти на конфлікт або просто не знаючи своїх прав. Досвідчений співробітник Патрульної поліції пояснив, що керманичі можуть відмовитися виконувати на законних підставах, не побоюючись правових наслідків.

У законі чітко прописано обов’язок водія пред’явити поліції документи, обов’язкові для керування транспортним засобом – права, техпаспорт і поліс «автоцивілки». Однак цей обов’язок настає лише в тому разі, якщо зупинка законна. Поліцейський зобов’язаний чітко назвати причину зупинки і представитися. Без цього вимагати документи він не має права.

Виходити з машини

В Україні водії не зобов’язані виходити з машини в разі зупинки поліцією, навіть якщо йдеться про перевірку на алкоголь, ознайомлення з доказами і протоколом. Вимога покинути авто вважатиметься законною під час затримання водія, його огляду, огляду транспортного засобу, а також вилучення останнього. У кожному випадку має бути складено протокол.

Показувати особисті речі, відкривати багажник або капот

Зазначені вимоги є обов’язковими до виконання водієм тільки за наявності певних підстав і проведення поліцейським відповідної процедури огляду під протокол. Якщо поліцейський відмовляється назвати причину, з якої ви маєте показати йому свої речі або відкрити багажник, а також не хоче складати протокол огляду, то виконувати його вимоги ви не зобов’язані.

Заборона відеозйомки

Немає жодного нормативно-правового акта, який би забороняв водієві фіксувати своє спілкування з поліцією на камеру. Будь-які спроби заборонити вам вести зйомку є неправомірними. Ба більше, у багатьох випадках відеозйомка є єдиним способом довести наявність порушень з боку інспектора, тому вона не тільки не заборонена, а й обов’язкова.