- 25 апреля 2025
- podillyanews.com
У Хмельницькому презентували інноваційний тролейбус українського виробництва. Транспортний засіб має автономну систему струмознімання, кондиціонер для водія і пасажирів, системи відеоспостереження та автоматичного підрахунку пасажирів. Придбали його в межах проєкту співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку та партнерами з Європейського Союзу. На маршрут тролейбус вийде після тестових поїздок без пасажирів.
У новому тролейбусі є Wi-Fi, USB-порти для заряджання, монітори. Фари у ньому вмикаються в автоматичному режимі. Відеонагляд з кабіни водія забезпечує контроль як ззовні, так і в салоні. Також є система підрахунку пасажирів, чого не було в попередніх зразках. Тролейбус має 32 сидячі місця, загальна його пасажиромісткість – 101 особа. Валідаторів в комплектації немає, їх, очевидно, встановлюватимуть додатково.
Новий тролейбус оснащений і так званою “тепловою кнопкою”. Як це працює? Наприклад, на зупинці з тролейбуса має вийти один-два пасажири (або навпаки – один-два пасажири хочуть зайти у тролейбус). Враховуючи, що всередині тролейбуса працюватиме кондиціонер, відкривання усіх дверей призведе до того, що багато гарячого повітря з вулиці потраплятиме всередину транспорту, а прохолодне, навпаки, активно “тікатиме” через відчинені двері. Щоб цього не сталося, поодинокі пасажири зможуть індивідуально відкривати для себе двері тролейбуса, щоб зайти або вийти.
Чому потрібно відкривати одночасно всі двері, навіть для поодиноких пасажирів – незрозуміло, адже навіть у старих тролейбусах є можливість відкрити окремо передні, середні або задні двері, але так пояснив головний інженер “Електротрансу” Сергій Ковтун, і на цьому під час презентації акцентував міський голова Олександр Симчишин.
Скільки протримаються в робочому стані ці кнопки (вони є на всіх дверях – і передніх, і середніх і задніх) – невідомо. Знаючи певну категорію хмельничан, можна припустити, що недовго, адже спокуса тицяти в кнопки, щоб подивитися, як двері “легким рухом руки” відчиняються та зачиняються, буде досить великою. Крім того, незрозуміло, чи не спрацьовуватиме на відкривання дверей ця кнопка під час руху транспорту, адже сто відсотків знайдуться бажаючі це перевірити. Крім того, у години пік у тисняві натиснути на неї хтось із пасажирів може й випадково. Хочеться сподіватися, що такі нюанси виробники передбачили і під час руху тролейбуса “теплова кнопка” блокуватиметься.
Також цікаво, чи відкриватимуть у спеку двері у нових тролейбусах (бо ж напевно такі кнопки будуть у них у всіх) на зупинках, де ніхто не виходитиме і ніхто не заходитиме. За правилами, чи є пасажири на вхід/вихід, чи нема – тролейбус на зупинці має зупинитися, відкрити двері, зачекати певний час, закрити двері та рухатися далі. Бо тролейбус – не маршрутка, у нього чіткий графік. Хоча… іноді водії тролейбусів не лише не відкривають двері на зупинках, а й не зупиняються на них, особливо у вечірню пору. Навіть якщо у салоні є пасажири, які всім своїм виглядом показують, що мають намір вийти.
Словом, питань більше, ніж відповідей. Але сподіваємося з часом ці відповіді отримати.