- 29 апреля 2025
В умовах діючого вже понад три роки воєнного стану українці звикли до численних блокпостів на дорогах, проте не всі дії правоохоронців на таких пунктах є законними. Як повідомляє «Автотема», останнім часом почастішали випадки, коли на блокпостах поліція намагається виявити порушення правил дорожнього руху, не маючи для цього юридичних підстав.
Юристи наголошують, що порядок зупинки транспортних засобів регламентується 35-ою статтею ЗУ «Про Національну поліцію», яка містить чіткий перелік із 11 причин, за яких поліцейський має право зупинити авто. Водночас перевірка документів, аптечки чи страхового поліса на блокпостах у цьому переліку не фігурує.
Дії правоохоронців на блокпостах регулюються зовсім іншими нормативними актами — ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» та постановою Кабміну №1455. Саме вони дозволяють тимчасово обмежувати рух, перевіряти особи водіїв і пасажирів, а також здійснювати огляд транспортних засобів. Однак вимагати пред’явити водійське посвідчення або інші документи, що не стосуються особи чи вантажу, без законної причини копи не в праві.
У разі, якщо після зупинки на блокпосту водієві намагаються виписати штраф за нібито порушення ПДР, юристи радять фіксувати події, зокрема записувати відео та вказувати у своїх поясненнях про відсутність законних підстав для складання протоколу. На практиці неодноразово траплялися випадки, коли подібні адміністративні стягнення визнавалися судами незаконними й скасовувалися.