- 06 мая 2025
- SUV News
Українських водіїв дедалі частіше штрафують за ігнорування вимог ПДР у частині використання ременів безпеки. Причому покарати автомобіліста можуть не тільки за те, що він сам непристебнутий, а й за те, що перевозить непристебнутого пасажира. Найчастіше водії не знають усіх тонкощів цієї норми і вважають за краще не сперечатися з поліцією під час оформлення порушення.
Досвідчений автоюрист розповів, чому це не завжди правильно.
Несподівана зупинка і спірний штраф
За словами експерта, найчастіше подібні матеріали оформляють так: поліцейський помічає підозріле авто, зупиняє його, підходить до транспортного засобу і, оглянувши салон, робить висновок, що водій і його пасажири порушили ПДР.
Далі щодо водія та пасажира складаються окремі постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121 КУпАП. Обом пропонується сплатити штраф у сумі 510 гривень. При цьому жодних доказів провини найчастіше поліцейські до матеріалів не докладають за їхньою відсутністю.
Ключ до перемоги – незгода з протоколом
Юрист звертає увагу, що в такій ситуації вкрай важливо зафіксувати свою незгоду з рішенням інспектора. У відповідній графі постанови потрібно вказати, що на момент зупинки транспортного засобу ви були пристебнуті, а коли поліцейський підійшов до авто – відстебнули ремінь. Саме ця дія стала вирішальним фактором у подальшому судовому розгляді.
“Найважливіше в такій ситуації – зафіксувати свою незгоду безпосередньо в постанові. Багато водіїв нехтують цим, вважаючи цю формальність безглуздою, і роблять велику помилку“, – підкреслив наш співрозмовник.
Суд стає на бік автомобілістів
Якщо постанови про порушення правил використання пасків безпеки оскаржують у суді, то в більшості випадків їх скасовують, оскільки в патрульних зазвичай немає доказів того, що водій, а тим більше його пасажири із заднього сидіння, їхали непристебнутими. Для цього в матеріалах справи має бути відеозапис із вашим авто під час руху, де чітко видно відсутність ременя, або показання свідків.
Суд не бере до уваги голослівні слова поліцейських і, як правило, скасовує штраф. Додатковим аргументом на свій захист у суді може виступити запис із відеореєстратора або телефону, зроблений під час зупинки авто, де видно, що ви пристбнуті.
Висновки та рекомендації
Юрист підкреслює, що численні незаперечні штрафи за непристебнутий ремінь як водія, так і пасажира демонструє, що поліцейські часто користуються правовою необізнаністю українців для виконання показників. Патрульні прекрасно розуміють, що без доказів їхні звинувачення розваляться в суді, але все одно виписують штрафи, сподіваючись, що водії не будуть оскаржувати такі рішення, вважаючи за краще просто заплатити невелику суму замість бюрократичної тяганини.
Незважаючи на це, наш експерт настійно рекомендує водіям завжди пристібатися і дотримуватися ПДР, оскільки йдеться насамперед про вашу власну безпеку. Якщо поліція все ж зупинила вас і намагається закинути якесь правопорушення, фіксуйте все на камеру і не погоджуйтеся зі звинуваченнями на свою адресу. Важливо пам’ятати, що тягар доведення в такій ситуації лежить на поліції. Якщо патрульний не може довести, що ви порушили, значить підстав для вашого покарання немає.