- 08 мая 2025
На жаль, практично кожен автомобіліст може потрапити в ДТП. Якщо є постраждалі або суперечки між сторонами, то участі поліції в розгляді не уникнути. При цьому важливо знати, як правильно спілкуватися з прибулими на місце патрульними, щоб автоматично не стати винуватцем аварії.
Досвідчений адвокат, чого точно не варто говорити поліцейським.
Критичні помилки під час спілкування з поліцією
Юрист підкреслює, що в стресовій ситуації водії нерідко втрачають контроль і не усвідомлюють, що їхні власні слова можуть бути обернені проти них, вплинувши на підсумковий статус у справі про ДТП.
«У моїй практиці було чимало випадків, коли постраждала сторона через необережні висловлювання ставала співучасником дорожнього інциденту», – пояснює експерт.
Визнання умисного неминучого зіткнення
Серед найпоширеніших грубих помилок водіїв юрист називає визнання бездіяльності при порушенні ПДР іншими учасниками руху. Наприклад, фраза на кшталт «Я бачив, що він порушує, але вирішив не поступатися» або «Хотів провчити знахабнілого водія» одразу ж трактуються як зізнання в співучасті. Адже в ПДР чітко сказано, що в критичній ситуації водій зобов’язаний вжити всіх можливих заходів, щоб уникнути зіткнення, навіть якщо інший водій порушує.
Необґрунтовані звинувачення
Якщо ви намагаєтеся звалити всю провину на іншого учасника ДТП, але не маєте при цьому конкретних доказів своїх слів, то краще не поспішати з різкими заявами. Наприклад, нерідко водії стверджують, що потенційний винуватець аварії був п’яний лише на підставі того, що він здійснив нетиповий маневр на дорозі. Варто розуміти, що перевірка на алкоголь займає багато часу у поліцейського. Якщо виявиться, що ви були не праві, то всі наступні ваші слова будуть сприйняті з недовірою.
Особлива обережність під час ДТП з пішоходами
Проблеми справ за участю пішоходів в тому, що вони часто трактуються не на користь водіїв. Нерідко порушення ПДР з боку перших призводить до ДТП, в якому звинувачують останніх. Законодавство і суд за замовчуванням розглядають пішохода як більш вразливого учасника дорожнього руху, тому до нього від самого початку більш поблажливе ставлення. Будь-які необережні коментарі тут водія можуть істотно погіршити його становище.
«Навіть якщо пішохід явно порушив правила, утримайтеся від емоційних висловлювань і обмежтеся тільки фактами події», – радить адвокат.
Як правильно поводитися під час оформлення ДТП
Юрист зазначає, що процедура оформлення ДТП сама по собі є важливим процесом, від правильності виконання якого може залежати доля справи. Щоб не погіршити своє становище, фахівець рекомендує:
- Зберігати спокій: емоції не допомагають зосередитися на ситуації та послідовно викладати факти.
- Відповідати лише на поставлені запитання: не говоріть зайвого, якщо не впевнені, що це не завдасть вам шкоди у справі.
- Спиратися на власне сприйняття ситуації: якщо на вас тиснуть свідки або поліція, не варто піддаватися впливу і змінювати свідчення, щоб не виставити себе в поганому світлі.
- Фіксувати обстановку: фотографування і зйомка на камеру місця події допоможе в майбутньому більш детально розібрати ситуацію і представити об’єктивну версію подій у суді.
- Утриматися від визнання провини: не поспішайте визнавати провину, навіть якщо це здається вам очевидним. Можливо, у вас просто не вистачає компетенції, щоб усвідомити, що ви невинні.
Юридичні наслідки неправильної поведінки
Адвокат підкреслює, що зайва балакучість із поліцією може дуже дорого обійтися водієві. Йому може загрожувати перекваліфікація з жертви на винуватця події, відмова від страхових виплат, адміністративна або навіть кримінальна відповідальність.
«Промовчати в потрібний момент часом важливіше, ніж виголосити найпереконливішу промову», – підкреслює юрист.