З січня до квітня 2025 року на озброєння Збройних сил України прийняли понад 50 зразків автомобільної техніки. Про це повідомило Міністерство оборони.

За даними Міноборони України, лише у квітні 2025 року на озброєння ЗСУ прийняли 12 зразків автомобільної техніки різного призначення. Понад 60% із них – українського виробництва.

За словами заступника міністра оборони Валерія Чуркіна, до експлуатації у ЗСУ у цьому році допустили, зокрема, евакуаційні тягачі-транспортери, сідельні тягачі, автотранспорт для перевезення габаритних вантажів, всюдиходи, автокрани, автобуси, пікапи. Українська армія отримала не лише вітчизняну автомобільну техніку, а й транспортні засоби відомих світових автовиробників.

З якими саме автовиробниками співпрацює Міноборони України

У 2024 році, наприклад, це були компанії MAN, Iveco, Scania, Volvo, DAF, Peugeot, Toyota та Mitsubishi.

Слід зазначити, що у 2024 році на озброєння Збройних сил України прийняли понад 200 зразків автомобільної техніки (легкі тактичні автомобілі, пікапи, багі, мотоцикли з електромоторами та двигунами внутрішнього згоряння, машини технічної допомоги, мобільні майстерні, автомобілі логістики та інші транспортні засоби). Із них близько 50% – українського виробництва. Це у рази більше, ніж у 2022-2023 роках разом узятих.

Так, у 2024 році на озброєнні ЗСУ з’явилося вітчизняне багі «Варан», розраховане на двох людей. Ця машина оснащена турбодизельним двигуном, який працює разом із 5-ступінчастою коробкою передач. Запас ходу важким бездоріжжям становить 200 км. Максимальна швидкість на піску – понад 100 км/год. «Варан» може перевозити вантаж вагою до 500 кг. Він призначений для перевезення особового складу, евакуації поранених, доставки боєприпасів тощо.

Також у 2024 році для ЗСУ розробили новий український медичний бронеавтомобіль «Козак-5МЕД», який оснащений дизельним двигуном потужністю понад 300 к.с. Його створили на базі пікапа Ford F-550. Він призначений для евакуації поранених із поля бою. Бронювання забезпечує захист від уламків та куль калібру 7,62 мм. Днище має посилений захист, який витримує вибух потужністю еквівалентною 6 кг тротилу.

Українські захисники активно використовують автомобільний транспорт. Наприклад, легкий всюдихідний автомототранспорт використовується для перевезення особового складу та вантажів в умовах складного рельєфу місцевості, для евакуації поранених, логістичного забезпечення позицій на передньому краї, ведення розвідки або як мобільні вогневі точки.