- 03 июня 2025
- "Технофан"
Через повномасштабне вторгнення в Україні побільшало блокпостів, але не всі українці знають свої права і які документи потрібно показувати, а які можна не показувати на просьбу поліцейського. Тому у Верховному суді України роз’яснили, що на блокпостах водії не повинні показувати водійські права, якщо вони не порушили правила дорожнього руху.
У Верховному суді чітко обгрунтували таку позицію, адже такі правила прописані постановою Кабінету Міністрів №1456, де чітко вказано, який перелік документів на блокпостах можуть вимагати поліцейські при зупинці автомобіля, а саме:
- документи, що посвідчують особу;
- документи, що підтверджують право користування транспортним засобом;
- документи на вантаж.
І зі зв’язком воєнного стану, в новому законодавстві поліція може перевірити військово облікові документи в будь-якому місці.
Але водійське посвідчення не входить до цього списку, тому поліція не має права вимагати показувати цей документ на блокпості, якщо не було порушення правил дорожнього руху. Навіть, якщо виявиться, що в особи при собі не має прав, його не можуть оштрафувати.
Водночас, штраф за відсутність водійських прав можливий у випадку, якщо водій порушив правила дорожнього руху, створив небезпечну ситуацію або є підозра у правопорушенні. У такій ситуації правоохоронець зобов’язаний представитися та чітко пояснити причину зупинки.
Юристи наголошують: якщо ви не вчиняли жодних порушень і просто проїжджаєте блокпост, вимагати у вас права або штрафувати за їхню відсутність – незаконно.
Хоча в Україні не діє система прецедентного права, рішення Верховного Суду тепер буде враховуватися під час розгляду справ, де особу оштрафували на блокпості при відсутності водійських прав.