- 30 июня 2025
- SUV News
У спеку багато українських водіїв полюбляють відкривати вікна й виставляти лікті назовні — мовляв, і прохолодніше, і зручно. Але така звичка, яка здається дрібницею, в деяких країнах вважається порушенням із серйозними наслідками.
Фахівці звернули увагу на цікаву деталь — в Австралії за таку поведінку можна отримати штраф, який еквівалентний понад 9 000 гривень!
Що каже закон в Австралії
У цій країні все просто: висунути з авто руку або ногу на ходу — заборонено. Причому не має значення, чи ти водій, чи пасажир. Навіть якщо просто тримаєш лікоть на підвіконні — це може стати підставою для покарання.
Штраф — 337 австралійських доларів, або приблизно 9 000 гривень. Якщо порушення фіксується повторно — штраф може зрости або супроводжуватись додатковими санкціями.
Є винятки, але лише у виняткових випадках
Єдиний допустимий варіант, коли руку можна висунути — це для подачі сигнальних жестів, наприклад, якщо не працює поворотник і потрібно попередити інших учасників руху.
Але навіть тут потрібно бути обережним: поліцейські можуть вимагати пояснень, і якщо виявиться, що жест був умовним або непотрібним — штраф усе одно діє.
Чому це справді небезпечно: реальні історії
Австралійські законодавці пояснюють суворість правил трагічними випадками з минулого. Відомо чимало ситуацій, коли:
- під час різкого гальмування чи аварії;
- при наїзді на бордюр або дорожній виступ;
- під час зіткнення з іншим транспортом;
- люди травмували виставлені кінцівки — аж до серйозних переломів і ампутацій. Усе тому, що рука чи лікоть опинялися поза межами зони безпеки — і не захищалися ні подушками, ні конструкцією авто.
А як із цим в Україні?
На сьогодні в українському законодавстві прямих штрафів за висування руки з вікна немає. Але це не означає, що така поведінка безпечна чи нормальна.
Поліцейські можуть:
- трактувати таку дію як створення аварійної ситуації;
- зупинити автомобіль для профілактичної розмови;
- винести усне попередження або навіть штраф за інше порушення, якщо воно буде зафіксовано.
Фахівці з безпеки руху нагадують: автомобіль — джерело підвищеної небезпеки, а не місце для «розслабону». Навіть невинна на вигляд звичка може мати жахливі наслідки.
«Не висовувати руки, ноги чи інші частини тіла з вікон — це просте, але дуже важливе правило. І не треба чекати поки його зроблять офіційною нормою — просто подбайте про себе».