Автомобіль вже давно не є ознакою заможності. Нині транспортними засобами володіє більшість українських сімей. Відтак зведений поблизу будинку гараж можна зустріти чи не на кожному приватному обійсті. Проте на деяких власників гаражів можуть очікувати штрафи.

Громадяни десятиліттями будували гаражі навмання. Неконтрольоване зведення таких споруд часто супроводжувалося різноманітними порушеннями. Зокрема, йдеться про недотримання норм пожежної безпеки, конфлікти щодо права власності на землю. Нерідко виникали через побудову гаражів і суперечки між сусідами.

Частину перелічених проблем було подолано завдяки запровадженню на законодавчому рівні вимог щодо побудови малих архітектурних форм. Нині в Україні діють оновлені державні будівельні норми. Зокрема, законодавство не дозволяє будувати гараж на відстані меншій ніж 6 метрів від житлової будівлі та ближче, аніж 1 метр до межі із сусідами. І це — за умови, що будинок побудовано з негорючих матеріалів. Якщо ж йдеться про будівлю, принаймні частково зведену з дерева, мінімальна відстань до гаража має становити 9 метрів. У випадку, коли і будинок, і гараж — дерев’яні, вони мають бути віддалені один від одного на відстань щонайменше 15 метрів.

Також гараж повинен знаходитись на відстані принаймні 1–3 метри від господарських будівель. Конкретна віддаленість у даному випадку залежить від конструкції гаража. До порушників цих норм можуть бути застосовані ті чи інші заходи впливу. Може йтись і про ухвалу щодо примусового демонтажу гаража.

Власникам автомобілів, які планують звести капітальний гараж із фундаментом та під’єднанням споруди до електромережі, спершу варто отримати дозвіл на проведення відповідних будівельних робіт. Такий об’єкт будівництва має бути зареєстрований у Державній інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) або в Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП). Також у міській місцевості може виникнути потреба в узгодженні будівництва з місцевими планами детального планування — особливо, якщо споруда розташовуватиметься в історичній частині населеного пункту.

У разі ж, якщо йдеться про розміщення легкого металевого гаража, то отримання дозволу є необов’язковим. Проте навіть у цьому випадку необхідно дотримуватись раніше зазначених норм.

Найкращим варіантом для майбутнього будівельника гаража буде проведення консультацій з юристом або архітектором. Адже підсумком абсолютно самовільного будівництва може стати надходження судового позову.

Нерідко мешканці приватних будинків розташовують гараж поряд із сусідньою ділянкою. Слід зазначити, що попри згадані норми, такі забудови все ж цілком можливі — але за умови погодження будівництва з сусідами. Найкращим варіантом буде звернення до нотаріуса для офіційного завірення такої згоди.

Цьогоріч органи контролю за містобудуванням активно проводять перевірки дотримання норм розташування гаражних приміщень. Отож порушникам доведеться сплатити штраф від 850 до 1850 грн. Водночас вони будуть зобов’язані привести споруду у відповідність до вимог законодавства. У разі, якщо це неможливо — гараж доведеться демонтувати.