- 07 июля 2025
- "Твоя машина"
В Україні почастішали випадки, коли поліція штрафує водіїв за відсутність вогнегасника, медичної аптечки чи знаку аварійної зупинки в авто. Як кажуть практикуючі юристи, зазвичай такі стягнення є незаконними.
Андрій, водій зі Львова, каже, що його нещодавно зупинили за містом за перевищення швидкості. Але патрульні також попросили відкрити багажник – і виявили, що вогнегасник прострочений. Штраф – 340 гривень. Наразі керманич сумнівається, чи подавати скаргу, бо часу на це немає, а штраф відносно невеликий. І такі випадки не поодинокі, підкреслюють експерти.
В Україні останнім часом патрульні все частіше штрафують за аптечки, вогнегасники та знаки аварійної зупинки. А точніше – за їхню відсутність або несправність. Формально це – порушення пункту 31.4.7 ПДР. Поліція трактує це як технічну несправність авто. Саме під цим приводом і виписують штрафи за статтею 121 КУпАП. Але юристи не згодні.
«Таке покарання законне лише для водіїв автобусів і маршруток. Для решти – лише попередження», – пояснює Сергій, адвокат із Житомира, який спеціалізується на справах щодо оскарження автомобільних штрафів.
За його словами, дії поліції в багатьох випадках не мають правової основи. У КУпАП прямо сказано: штраф за аптечку або вогнегасник накладається лише на тих, хто займається перевезенням пасажирів на постійній основі. Усі інші – під статтею 125. А це лише усне попередження, яке навіть не вноситься до бази. Але проблема в тому, що багато хто платить.
«Якщо водій визнає провину і не подає скаргу, йому можуть у майбутньому закинути систематичність порушень. А це вже ризик залишитися без прав», – попереджає юрист.
Не платити – теж ризиковано. Справа може піти до виконавчої служби. А далі – арешт рахунків, штрафи з пенею, проблеми з виїздом за кордон. Тому юристи радять: перевірте аптечку. Перевірте термін придатності вогнегасника. І не відмовляйтесь від оскарження постанови, якщо маєте рацію.