Щоранку о 9:00 по всій Україні оголошується хвилина мовчання — символічне вшанування пам’яті загиблих у війні проти РФ. Більшість людей зупиняються, схиляють голови, мовчать. На вулицях, у транспорті, в магазинах — завмирає життя. Але чи зобов’язаний водій зупиняти авто в цей момент?

Хвилина мовчання

Щоденна хвилина мовчання о 9:00 ранку була запроваджена в Україні 16 березня 2022 року указом президента. Цей жест пам’яті — не просто формальність. Це акт поваги до всіх, хто загинув під час війни, розв’язаної РФ проти України.

Що каже закон: обов’язок чи рекомендація?

Адвокат пояснює, що в загальноукраїнському законодавстві немає конкретної вимоги для приватних водіїв зупинятися під час хвилини мовчання. Тобто з погляду правил дорожнього руху, водій не зобов’язаний гальмувати чи виходити з машини саме о 9:00.

Проте деякі міста, як-от Київ, ухвалюють локальні рекомендації. Наприклад, із 30 січня 2025 року столична міськрада рекомендує водіям громадського транспорту зупинятись під час хвилини мовчання, не виїжджати з зупинок і не починати рух до її завершення.

Ці правила мають дорадчий характер. Але ситуація змінюється, якщо в гру вступає поліція або регулювальник.

Якщо наказує регулювальник — ігнорувати не можна

Попри те, що хвилина мовчання не є обов’язковою з юридичного погляду, є обставини, коли водій може отримати штраф. Якщо на дорозі присутній регулювальник, і він подає сигнал зупинки, водій зобов’язаний зупинитися. Інакше це вже є пряме порушення правил.

Якщо водій проігнорував такий сигнал, поліція має право скласти адміністративний протокол за невиконання вимоги регулювальника. За це передбачено штраф — 510 гривень.

Подібний випадок стався в Дніпрі: під час хвилини мовчання водій легковика проїхав повз регулювальника, який наказав зупинитися. Наслідком стало адміністративне порушення й штраф.

Висновок

Жоден закон прямо не змушує приватного водія зупинятися під час хвилини мовчання. Проте є нюанс: якщо у цей час діє сигнал регулювальника або поліції, — тоді порушення коштуватиме 510 грн.