- 17 июля 2025
Водії в Україні дедалі частіше стикаються з зупинками свого транспорту без законних причин. Останнім часом підставою для цього поліцейські називають «наявність державних обмежень на рух» — така можливість передбачена 7 пунктом 35 статті Закону «Про Національну поліцію». Втім, експерти застерігають: за цим формулюванням можуть ховатися зловживання, пише «Автотема».
Йдеться про ситуації, коли фактичного обмеження немає, а водія зупиняють нібито через військові заходи або перевірки на блокпостах. Закон зобов’язує копів пояснити причину перевірки та пред’явити відповідні документи. Адвокати наголошують: чинне законодавство дозволяє зупиняти авто, якщо є порушення правил, технічна несправність, підозра в злочині або розшук транспортного засобу. Воєнний стан дійсно розширює повноваження поліції, але це не означає, що будь-якого водія можна зупиняти без чітких аргументів.
Юристи також звертають увагу на іншу небезпечну тенденцію: після безрезультатної перевірки на блокпосту патрульні можуть запропонувати водієві пройти тест на алкоголь. У разі відмови — складають протокол за «п’яну» їзду (стаття 130 КУпАП), навіть якщо немає доказів. На перший раз це карається штрафом у сумі 17 тисяч гривень та позбавленням можливості сідати за кермо на цілий рік.
Щоб уникнути подібних ситуацій, фахівці радять фіксувати розмову з інспектором на відео та, за необхідності, вимагати проходження медичного огляду в офіційній установі. А якщо поліція подає запис з бодікамери як доказ, він повинен бути безперервним і не мати ознак монтажу, інакше суд не візьме його до уваги і виправдає водія.