З 1 січня у населених пунктах не можна перевищувати швидкість руху в 50 км/год. Такі зміни у законодавство внесли через те, що хочуть адаптувати його до європейських стандартів. Крім того, діє правило допустимого перевищення швидкості на 20 км/год. Зараз за перевищення дозволеної швидкості на 20 км/год передбачаєтсья штраф розміром у 255 гривень, якщо перевищення буде на 50 км/год — штраф становить 510 грн. Проте уряд планує збільшити штрафи. Відповідний законопроект вже знаходиться на розгляді у профільних комісій Верховної ради.

Як можуть зрости штрафи

Новим законопроектом, який пропонує уряд, хочуть зменшити допустимий поріг перевищення швидкості з 20 до 10 км/год. До того ж, штрафувати будуть по-іншому. За мінімальне перевищення швидкості у понад 10 км/год водій буде сплачувати 340 гривень (раніше — 255 гривень).

За перевищення швидкості у понад 50 км/год хочуть встановити штраф 3400 гривень. Раніше за таке порушення водії сплачували лише 510 гривень.

Журналісти vsim.ua запитали у експерта, чи вплине підвищення штрафів на аварійну ситуацію на дорогах.

“Реально встановити швидкість на дорозі майже неможливо”

Денис Монастирський, експерт програми реформування правоохоронної та судової систем “Українського інституту майбутнього”

— Зараз є дуже багато законодавчих ініціатив стосовно підвищення штрафів за перевищення швидкості. І одна з найбільш реалістичних, як на мене, це урядовий законопроект № 7286, який вже рекомендований профільним комітетом для прийняття в першому читанні. Він якраз і передбачає декілька новацій. По-перше, це зменшення допустимого порогу перевищення швидкості з 20 до 10 км/год. По-друге, це дійсно збільшення штрафів.

Якщо говорити про те, чи вплинуть штрафи на ситуацію на дорогах, то варто сказати, що підхід до цього має бути комплексний. Це означає, що підвищення штрафів не буде дієвим без запровадження автоматичної фіксації порушень ПДР. Фактично зараз за перевищення швидкості не штрафують, тому що реально встановити швидкість на дорозі, яка була б доказом в суді, майже неможливо. Крім того, звичайно, потрібна профілактика і формування дорожньої інфраструктури. Це і острівці безпеки, підвищені пішохідні переходи. Вони мають стати нормою при ремонті доріг в Україні.

В першу чергу, камери відеоспостереження мають бути на так званих небезпечних перехрестях, де найчастіше трапляються аварії. Про них точно знає дорожня поліція. Там автоматична фіксація буде найкращою превенцією. Якщо водій буде знати, що є камера, то однозначно зменшуватиме швидкість. Принципово, щоб фото порушень відразу відправлялись на центр обробки даних, аби можна було відслідкувати порушника.

Джерело: vsim.ua